ABD’den F-16 açıklaması: “İleriye dönük önemli bir adım atıldı”

ABD Büyükelçisi Flake, yeni F-16'ların Türkiye'ye satışı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

ABD Büyükelçisi Flake, yeni F-16'ların Türkiye'ye satışı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin son nesil F-16 Blok 70 savaş uçaklarını alması ve mevcut F-16 filosunu modernize etmesi konusunda bugün ileriye dönük önemli bir adım atıldı” şeklinde konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD ile Türkiye arasında yeni nesil F-16 Blok 70 savaş uçaklarının satın alınması ve mevcut filonun modernizasyonuna yönelik adım atıldığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi-Askeri İlişkiler Bürosu, bugün yaptığı açıklamada, “ABD, Türkiye’nin, sadece en yakın müttefiklere ve ortaklara temin edilen, şimdiye kadar üretilmiş en yeni nesil F-16 Blok 70 savaş uçaklarını satın alması konusunda bugün ileriye dönük önemli bir adım atıldığını açıklamaktan gurur duymaktadır. Bu, ABD’nin Türkiye ile tesis ettiği güvenlik ortaklığına olan sarsılmaz bağlılığının en son örneklerinden yalnızca biri” dedi.

Bakanlık kaynakları ise ABD’den alınacak F-16 uçakları için “Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaçları doğrultusunda satın alınacak F-16 Blok-70 ve modernizasyon kitleri ile diğer malzeme, mühimmat ve teçhizatın tedarik süreci daha önce açıkladığımız takvime uygun olarak olumlu şekilde devam etmektedir” şeklinde açıklamada bulundu.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, Cumhuriyeti Savunma ve Dışişleri Bakanlığı’na teşekkür etti.

Flake, “Türkiye’nin son nesil F-16 Blok 70 savaş uçaklarını alması ve mevcut F-16 filosunu modernize etmesi konusunda bugün ileriye dönük önemli bir adım atıldı. Bu, ABD’nin ulusal güvenliği, Türkiye’nin ulusal güvenliği ve NATO’nun birlikte çalışabilirliği açısından iyi bir adım. Yoğun çalışmalarından dolayı TC Savunma Bakanlığı ve TC Dışişleri Bakanlığı’na teşekkürler” dedi.