Türkiye ile İsrail arasında ticaret durdu: Tel Aviv'den tepki sesleri yükseliyor!

Türkiye'nin İsrail ile olan tüm ticaretini durdurması uluslararası kamuoyunda konuşulmaya devam ediyor. İsrail'den Türkiye'ye tepki sesleri yükselirken, İsrail medyası Ankara'nın hamlesinin ağır sonuçları olacağını gündeme getirdi.

Ticaret Bakanlığı, 9 Nisan'da yaptığı açıklamada, İsrail ile yapılan ihracat işlemlerini kısıtlama kararını duyurmuştu.

Geçtiğimiz günlerde ise Tel Aviv ile her türlü ihracat ve ithalat işleminin durdurulduğu açıklandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, İsrail hükümetinin uluslararası ateşkes çabalarını karşılıksız bıraktığı ve insani yardımları engellediği kaydedildi.

Açıklamada, "Türkiye bunun üzerine 9 Nisan 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, 54 ürün grubunun İsrail’e ihracatını kısıtlamıştır. Alınan bu kararda, İsrail Gazze’de derhal ateşkes ilan edene ve yeterli miktarda ve kesintisiz insani yardım akışına izin verinceye kadar kısıtlama tedbirlerinin yürürlükte kalacağı vurgulanmıştır. Buna rağmen, İsrail Hükümetinin saldırgan tutumunu sürdürdüğü, Filistin’deki insani trajedinin kötüleştiği müşahede edilmektedir. Bu itibarla, devlet düzeyinde alınan tedbirlerin ikinci aşamasına geçilmiş, İsrail ile ilgili ihracat ve ithalat işlemleri tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulmuştur" ifadelerine yer verildi.

Türkiye'nin aldığı kritik kararı resmi sosyal medya hesabından duyuran İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili sert konuştu.

İsrail Dışişleri Bakanı, Türkiye'yi ticaret anlaşmalarını ihlal etmekle suçladı.

Katz, İsrail Dışişleri Bakanlığı'na 'yerel üretim ve diğer ülkelerden ithalat'a odaklanarak ticarette alternatifler aranması talimatı verdiğini belirtti.

Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail aleyhinde süren soykırım davasına müdahil olma kararı alan ve sonrasında İsrail ile olan tüm ticaretini durduran Ankara hükümetinin kararı uluslararası kamuoyunda yankı yarattı.

İngiliz Guardian gazetesi, Türkiye'nin Gazze'deki 'insani trajedi' nedeniyle İsrail ile tüm ticareti durdurduğunu yazdı. Haberde, söz konusu hamlenin, eski iki yakın müttefik arasında kötüleşen gerilimi daha da derinleştireceği belirtildi.

İki ülke arasındaki ticaretin geçtiğimiz yıl neredeyse 7 milyar dolar değerinde olduğuna dikkat çeken BBC, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, İsrail saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana Tel Aviv yönetimini sert sözlerle eleştirdiğini vurguladı.

İki ülke arasındaki ticaret hacmine dikkat çeken Aljazeera, Türkiye'nin kararının İsrail'in tepkisini çektiğini vurguladı.

Fox News ise Türkiye'nin Gazze'deki savaşa karşı protestosunun son hamlesi olarak İsrail ile ticareti kestiğine vurgu yaptı.

Tel Aviv hükümetinin duruma tepki gösterdiğini belirten Fox News, "Bu adım Türkiye'nin İsrail'e karşı mücadelesinde sadece bir cephe. Türkiye Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail aleyhinde süren soykırım davasına müdahil olma kararı aldı" ifadelerine yer verdi.

Türk hükümetinin ilk olarak 9 Nisan'da İsrail'e 50'den fazla ürüne ihracat kısıtlaması getirdiğini, daha sonra soykırım davasına müdahil olma kararı aldığını yazan Middle East Eye (MEE), Ankara hükümetinin şimdi de ülke ile olan tüm ticaretini durdurduğunu belirterek Ankara'nın tavrının giderek sertleştiğini vurguladı.

İsrail medyası ise Ankara hükümetinin kararı sonrası Netanyahu hükümetini eleştirdi.

Maariv gazetesi 'Erdoğan adım atıyor, İsrail kambur duruyor' başlıklı haberinde, Türkiye'nin kararının İsrailli iş insanları arasında öfkeye neden olduğunu kaydetti.

Gazeteye konuşan Merhavim Belediye Başkanı Shay Hajaj, "Defalarca uyarıda bulunduk. İsrail taze gıda üretiminde bağımsız olmalı, diğer ülkelere bağımlı olmamalıdır" ifadelerini kullandı.

Üreticiler Birliği Başkanı Dr. Ron Tomer ise "Türkiye'den yapılan tüm ithalata hemen şimdi üç yıl süreyle yüzde 100 oranında koruyucu gümrük vergisi uygulanmalı ve bazı ürünlerin ithalatı tamamen yasaklanmalıdır" şeklinde konuştu.

Tomer, "Hükümet Türkiye'ye bağımlılıktan kurtulmak elinden gelen her şeyi yapmalıdır" dedi.

"Türk boykotunun İsrail ekonomisi üzerindeki sonuçları çok büyük olacak" başlıklı bir haber yapan Calcalist, Ulusal Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü'nden Yigal Maor'un değerlendirmelerini yayımladı.

Türkiye'nin şimdiye kadar birçok ürünün makul fiyatlarla temin edildiği bir kaynak olduğunu dile getiren Maor, "Tatlı ve konservelerden, sebze ve meyvelere kadar aklınıza gelebilecek her şey Türkiye'den geliyor. Uluslararası şirketler Türkiye'de montaj yapıyor. Örneğin Toyota Corolla Türkiye'de monte ediliyor ve şimdi İsrail'e araba göndermenin mümkün olmadığı söyleniyor. Durum gemilerin İstanbul ve Çanakkale Boğazı'ndan geçmesinin engellenmesi veya Türkiye semalarında uçuş yasağı getirilmesiyle daha da kötüleşebilir" ifadelerini kullandı.