Papa Francis, Paskalya ayinindeki konuşmasında net mesajlar verdi

Papa Francis, Paskalya Yortusu dolayısıyla yaptığı konuşmada özellikle Gazze’de ateşkes sağlanması konusunda çok net mesajlar verdi.

Hristiyanlıkta Hazreti İsa'nın dirilişinin kutlandığı Paskalya Yortusu dolayısıyla Papa, Vatikan'ın ünlü Aziz Petrus Meydanı'ndaki Paskalya ayininde önemli açıklamalarda bulundu. Rusya'nın başkenti Moskova'da 22 Mart'ta düzenlenen terör saldırısı sonrasında geniş güvenlik önlemleri altında yapılan ayinin ardından Papa, meydanda toplananları "Papamobile" aracıyla selamladı.

Papa Francis konuşmasında, "Düşüncelerim öncelikle İsrail, Filistin ve Ukrayna olmak üzere dünyada devam eden pek çok çatışmanın mağdurlarıyla" ifadelerini kullandı ve Paskalya ruhunun acı çeken bölge halklarına barışı getirmesini diledi.

Uluslararası hukuk ilkelerine saygı duyulması çağrısı yapan Papa Franciscus, "Rusya ile Ukrayna arasında tüm esirlerin genel takasını ümit ediyorum" şeklinde konuştu.

Katoliklerin ruhani lideri, Gazze'ye değinerek, "Bir kez daha Gazze'de insani yardıma erişimin garanti altına alınması çağrısı yapıyorum. Bir kez daha 7 Ekim'de kaçırılan rehinelerin derhal serbest bırakılması ve de Gazze Şeridi'nde acil ateşkes yapılması çağrısında bulunuyorum” dedi.

“SAVAŞLARIN ÖNÜNE GEÇELİM”

Devam eden düşmanlıklardan, çatışma ve savaşlardan sivil halkın ve özellikle çocukların etkilenmesine izin verilmemesi gerektiğini belirten Papa, "Onların gözlerinde ne kadar acı görüyoruz. Bize bakışlarıyla soruyorlar; neden bu kadar çok ölüm, neden bu kadar yıkım? Savaş her zaman bir saçmalıktır ve bir yenilgidir. Avrupa ve Akdeniz üzerinde savaş rüzgarlarının daha da sert esmesine izin vermeyelim. Yeniden silahlanma mantığına teslim olmayın" ifadelerini kullandı.

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki görüşmelere de değinen Papa, "Ermenistan ve Azerbaycan arasında görüşmeleri teşvik ediyorum ki, uluslararası toplumun desteğiyle diyaloğu sürdürebilsinler, yerinden edilenlere yardım etsinler, farklı mezheplerin ibadet yerlerine saygı göstersinler ve bir an önce nihai barış anlaşmasına ulaşsınlar" şeklinde konuştu.

Papa Francis, Afrika kıtasında özellikle Sudan, tüm Sahel Bölgesi, Afrika Boynuzu, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Mozambik'te sorunlar yaşanan yerler için barış yollarının açılması temennisini dile getirdi.