Eski Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un üç kızından birisi olan Zehra Zümrüt Selçuk, 1979 yılında Ordu’da doğmuştur.
 
İlköğretimini burada tamamlayan Selçuk, Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nin ardından Bilkent Üniversitesi’nde tam burslu olarak Ekonomi Lisansını bitirmiştir.
 
ABD'de Michigan Üniversitesi'nde ekonomi doktorasına başlayan Selçuk, Teksas Üniversitesi'nde işletme doktorasına devam ederken, aynı üniversitede muhasebe ve enformasyon yönetimi yüksek lisansı da yapmıştır.
 
Amerika Birleşik Devletleri Teksas Üniversitesi'nde 2003-2007 yılları arasında araştırma asistanı, 2007'den itibaren İslam İşbirliği Teşkilatı İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi'nde (SESRIC) kıdemli araştırmacı olarak görev yapmıştır.
 
Selçuk, SESRIC İstatistik ve Enformasyon Direktörlüğü görevinde bulunmuş, SESRIC'teki görevinde toplumsal cinsiyet, demografi, iş gücü, çok boyutlu yoksulluk ölçümleri, eğitim ve inovasyon, bilgi performans sistemleri, bankacılık ve finans, kalkınma yardımları gibi alanlarda faaliyetler yürüten Selçuk, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine yönelik birçok projenin ve kapasite geliştirme programının koordinatörlüğünü de üstlenmiştir.
 
Çok sayıda Türkçe ve İngilizce akademik yayına imza atan Zehra Zümrüt Selçuk’un yerli-yabancı üniversitelerden derece, burs ve sertifikaları bulunmaktadır.
 
KADEM Ankara temsilciliği ve Denetleme Kurulu üyeliği, Kadın Birliği Platformu üyeliği, Satrançla Büyüyorum Derneği Yönetim Kurulu üyeliği ve Bilkent Üniversitesi Mezunları Derneği üyeliği bulunan Selçuk, Türkiye Cumhuriyeti'nin 66'ıncı hükumetinde Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı olarak görev yapmaktadır.