Orta Asya'da geniş ve stratejik açıdan önemli bir ülke olan Kazakistan, Bağımsız Devletler Topluluğu'nun (BDT) bir üyesidir. Eskiden bir Sovyet Cumhuriyeti olan Kazakistan 1991 yılında bağımsızlığını kazanmıştır ve Rusya, Çin, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan ile sınır paylaşmaktadır. Geniş bozkırları, modern şehirleri ve zengin doğal kaynakları ile Kazakistan bölgede hayati bir rol oynamaktadır.

Demografik olarak Kazakistan, çeşitli etnik yapıya sahip yaklaşık 20 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Kazaklar çoğunluğu oluştururken, Ruslar, Özbekler, Ukraynalılar ve diğer küçük azınlıklar da ülkede yaşamaktadır. Laik bir cumhuriyet olarak Kazakistan çok kültürlü bir kimliğe sahiptir.

Siyasi olarak Kazakistan, başkanlık sistemi ile yönetilen üniter bir devlettir. Önemli bir yürütme gücüne sahip olan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev devletin, Başbakan Oljas Bektenov ise hükümetin lideridir. Geniş petrol ve doğal gaz rezervlerine sahip olan Kazakistan'ın ekonomisi büyük ölçüde bu kaynakların çıkarılmasına ve ihraç edilmesine dayanmaktadır. Ülke, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ve Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) gibi bölgesel uluslararası örgütlerin üyesidir.