İrlanda Başbakanı Leo Varadkar'dan İsrail'e ağır eleştiriler

İrlanda Başbakanı Leo Varadkar, İsrail için “öfke gözlerini kör etmiş. Artık Amerikalıları bile dinlediklerini zannetmiyorum” ifadelerini kullandı.

İrlanda Başbakanı Leo Varadkar, İsrail’in artık ABD de dahil olmak üzere dünyadaki hiçbir ülkeyi dinlemediğinin çok açık olduğunu belirterek, “Öfke gözlerini kör etmiş durumda ve gittikleri yolda ilerleyerek uzun vadede kendi güvenlikleri açısından durumu çok daha kötü hale getireceklerine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Başbakan Varadkar, İrlanda parlamentosunun alt kanadı Dail’de düzenlenen oturumda açıklamalarda bulundu.

Varadkar, yaptığı konuşmada, “Refah’ta ciddi bir katliam riski bulunuyor. Bu durum, İsrail’in sorumlu olduğu diğer tüm uluslararası hukuk ihlallerine ek olarak uluslararası hukukun da ihlali anlamına geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

İrlanda'da ana muhalefet partisi Sinn Fein'in lideri Mary Lou McDonald ise İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik devam eden saldırılarına tepki göstererek şu açıklamalarda bulundu:

İsrail cezalandırılmadan pervasızca hareket ediyor ve Gazze halkına yönelik soykırım savaşını sürdürüyor çünkü dünya liderleri tarafından asla hesaba çekilmiyor. Refah'taki milyonlarca Filistinli mülteci, dünyanın gözü önünde Gazze Şehri ve Han Yunus'tan çıkarılanlarla aynı kabusu yaşıyor. İrlanda hükümeti, İsrail'in Refah'a saldırısının insanlık dışı olduğunu, İsrail'in haydut bir devlet gibi davrandığını ve Netanyahu'nun kimseyi dinlemediğini söyledi. O halde neden İsrail'in Dublin Büyükelçisi (Dana Erlich) hala İrlanda'da RTE televizyonunda soykırımı meşrulaştırıyor? Onun gönderilmesinin zamanı çoktan geldi de geçiyor bile. Aynı zamanda Avrupa devletleri, İngiltere ve ABD'nin İsrail'in soykırımını silahlandırmayı bırakmasının da zamanı geldi. İrlanda hükümetinden bu çağrıyı ne zaman duyacağız.