96. Akademi Ödülleri dağıtıldı, yönetmen Glazer Gazze mesajı verdi

2023 yılında yayına giren filmler 10 Mart Pazar günü gerçekleştirilen 96. Akademi Ödülleri töreninde onurlandırıldı. Atom bombasının üretiminde başrol oynayan fizikçi Robert Oppenheimer’ın hayatından bir kesitin anlatıldığı “Oppenheimer” filmi ödüllerin birçoğunu topladı.

10 Mart’ta 96. Akademi Ödülleri sahiplerini buldu. Halk arasında “Oscar ödülleri” olarak bilinen ödüller, 2023 yılında vizyona giren filmlere ve üretici ekiplerine dağıtıldı.

110

Ödül töreninde en çok kez onurlandırılan film, Christopher Nolan’ın yönettiği “Oppenheimer” oldu. Oppenheimer, En İyi Erkek Oyuncu (Cillian Murphy), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Robert Downey Jr), En İyi Sinematografi, En İyi Yönetmen, En İyi Film Kurgusu, En İyi Özgün Müzik, En İyi Film dallarında ödül kazandı.

210

“Poor Things” (Zavallılar) filmi de 4 kez ödüllendirilerek ikinci sıraya yerleşti. Yorgos Lanthimos yönetmenliğindeki film, En İyi Yapım Tasarımı, En İyi Kadın Oyuncu (Emma Stone), En İyi Kostüm Tasarımı ve En İyi Makyaj ve Saç tasarımı dallarındaki ödüllerin sahibi oldu.

1,4 milyar doları aşan hasılatıyla 2023’ün en çok gelir elde eden filmi olan “Barbie” ise 3 dalda 4 adaylığına rağmen sadece En İyi Özgün Müzik dalındaki ödülü kazandı. “What Was I Made For?” adındaki şarkının sözü ve müziği ünlü müzisyen Billie Eilish ve kardeşi Finneas O’Connell tarafından bestelenmişti.

410