Öğretmenlerin banka hesap bilgileri ele mi geçirildi?

Koronavirüsün (Covid-19) Türkiye'de tespit edilmesinin ardından alınan önlemle kapsamında okullarda ara tatil öne alınmış, daha sonra da tatil süresi 30 nisana kadar uzatılmıştı. Bu sürede uzaktan eğitim EBA TV üzerinden devam ederken, öğretmenlerin birçoğu Zoom isimli program üzerinden sınıfları ile iletişim kurmuştu. İddialara göre, Zoom programı öğretmenlerden dolar üzerinden kesinti yaptı. Zoom programı paralı mı? Öğretmenlerin hesap bilgileri ele mi geçirildi?

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında 16 Mart’ta okullarda eğitime ara verilirken, Milli Eğitim Bakanlığı EBA TV üzerinden uzaktan eğitim modülü geliştirerek, bahar dönemi derslerini öğrencilere ulaştırmaya başlamıştı.

Sözcü’de yer alan iddiaya göre, Türkiye genelinde bazı okul müdürlerinin 100 kişilik toplantıya kadar ücretsiz oturum açma sağlayan ‘Zoom’ programına öğretmenleri yönlendirmesi ve kişisel verilerini kullanarak programda oturum açan öğretmenlerin maaşından 58.5 dolar kesilmesi Bakan Ziya Selçuk’u harekete geçirdi.

Mağdur öğretmenlere bankadan gelen bilgilendirme mesajıyla hesaplardan kesilen miktarın ABD'li perakende devi Wallmart'tan yapılan alışverişin karşılığı olduğu ortaya çıktı.

Öğretmenler, ücretsiz kullanılan programın dışında yurtdışı ile herhangi bir teması olmadığını vurgularken, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 81 il müdürünü bu sabah acil toplantıya çağırdı.

Zoom programını kullanan öğretmenlerin banka hesap bilgilerinin ele geçirilip geçirilmediği henüz bilinmiyor.