Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk kimdir?

Ziya Selçuk kimdir? Ziya Selçuk nereli? Ziya Selçuk kaç yaşında? Ziya Selçuk ne zaman Milli Eğitim Bakanı oldu? Ziya Selçuk hangi okullardan mezun oldu? Ziya Selçuk öğretmenlik yaptı mı?

Ankara’nın Gölbaşı ilçesine bağlı Emirler köyünde 1 Mayıs 1961 yılında dünyaya gelen Ziya Selçuk, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu. Eğitim Bilimleri’nin Gelişim Psikolojisi alanında yüksek lisansını tamamlayan Ziya Selçuk, 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalında “doktor” ünvanını aldı.
 
Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde doçentlik ve profesörlük unvanlarını alan Ziya Selçuk, TED Üniversitesi’nin kurucusu ve Mütevelli Heyeti Başkanı olarak görev almıştır.
 
Yükseköğretim kurumlarında uzun yıllar öğretim üyeliği ve yöneticilik görevlerinde bulunan Ziya Selçuk; Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür.
 
Eğitim siyaseti alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarında başkanlık ve üyelik, TUBİTAK-SOBAG Yürütme Kurulu Üyeliği, Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, Voleybol Federasyonu Eğitim Kurulu Başkanlığı, PDR Derneği Yöneticiliği, köşe yazarlığı, uluslararası kuruluşlarda proje uzmanlığı görevlerini başarıyla yürütmüştür.
 
Türk Zekâ Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, bilimsel dergi editörlüğü, Yunus Emre Enstitüsü Bilim Diplomasisi Kurul Üyeliği ve benzeri birçok görevde bulunan Ziya Selçuk, çok sayıda resmi ve özel okulun modellenmesi ve kuruluşuna liderlik etmiştir. Rehberlik, davranış gözlemi, iletişim, öğrenme, mizaç konularında kitapları ve yüzlerce makalesi bulunmaktadır.
 
Evli ve üç çocuk babası olan Ziya Selçuk, 10 Temmuz 2018'den beri Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanı olarak görev yapmaktadır.