DSÖ uyardı: Sinek ve kene gibi canlılardan bulaşacak yeni virüs tehlikesi

Dünya, 2019 yılının aralık ayından bu yana koronavirüs (Covid-19) ile mücadele ederken Dünya Sağlık Örgütü bünyesindeki Küresel Bulaşıcı Hastalıklar Hazırlık Ekibi'nden yeni bir virüs uyarısı geldi.

BM bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Dünya Sağlık Örgütü bünyesindeki Küresel Bulaşıcı Hastalıklar Hazırlık Ekibi tarafından yapılan açıklamada, sinek ve kene gibi canlılardan bulaşacak yeni bir hastalığın küresel bir salgına neden olabileceği vurgulandı. 

Zika ve Deng humması gibi hastalıkların yeni bir pandemiye neden olabileceğini vurgulayan bilim insanları, “Zika virüsü gibi patojenler yayılabilir. Hastalıkların yayılabileceği bölgelerde 4 milyara yakın insan yaşıyor” uyarısında bulundu. 

Geçmişte Afrika kıtasında sık görülen Zika, Deng Humması, Sarı Humma gibi "arbovirüs"lerin hızla yayılabileceğini açıklayan Dünya Sağlık Örgütü bünyesindeki Küresek Bulaşıcı Hastalıklar Hazırlık Ekibi’nin direktörü Dr. Sylvie Briand, “Covid-19 salgınında iki yılı geride bıraktık ve bu tür salgınlara hazırlıksız olmanın nasıl etkisi olduğunu gördük” ifadelerini kullandı. 

Sarı Humma ve Zika salgını ile birlikte Chikungunya isimli daha az bilinen hastalığın da endişe yarattığını vurgulayan Briand, “2003’te Sars ile ve 2009’da influenza salgınıyla birlikte bu tür salgınların gelebileceğini görmüştük. Sıradaki pandeminin arbovirüslerden olması çok büyük ihtimal. Ayrıca riskin arttığına dair bazı işaretler de var” dedi.