İklim değişikliğinin sorumlusu zenginler mi?

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, iklim değişikliğine dair dikkat çekici bir sonuç ortaya kondu. Araştırma sonuçlarına göre, dünyanın en zengin yüzde 1’lik kesimi, en yoksul yüzde 50’nin iki katı karbon salınımına neden oluyor. Raporu yayınlayan uzmanlar ise iklim değişikliğiyle mücadele için zenginlerin yaşam tarzlarını değiştirmesi gerektiğine vurgu yapıyor.

İngiltere merkezli Cambridge Sürdürülebilirlik Komisyonu, 31 araştırmacı tarafından bireylerin çevreyle ilgili davranışlarının incelendiği bir rapor yayınladı. Asıl amacı karbon salınımıyla mücadelenin etkili yollarını incelemek olan araştırmada ortaya çıkan sonuçlar tartışma yarattı.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDE EN BÜYÜK NEDEN: “KİRLETİCİ ELİTLER”

Birleşmiş Milletler (BM) verilerinin yer aldığı raporda, dünyanın en zengin yüzde 1’lik kesiminin, en yoksul yüzde 50’lik kesime göre iki katı fazla karbon salınımına neden olduğu belirtildi. Komisyondaki araştırmacılar, dünyanın en zengin yüzde 5’lik kesimini “kirletici elit” olarak nitelendirdi. Öte yandan raporda, 1990-2015 yılları arasındaki karbon emisyonu artışının yüzde 37'sinden bu kesimin sorumlu olduğu vurgulandı.

SUV tipi araç kullanımı ve çok sık yapılan uçuşlar, karbon salınımı artıran unsurlar. Bu nedenle raporda, iklim değişikliğiyle mücadele için zenginlerin yaşam tarzlarının kökten değişmesi gerektiğinin altı çiziliyor. Araştırmacı ekibin başındaki isim olan Prof. Peter Newell, aşırı tüketime dikkat çekerek, “Karbon salınımı giderek artıyor. Bu noktada en doğru başlangıç noktası, kirletici elitin aşırı tüketim alışkanlıklarını değiştirmesi” açıklamasını yaptı.

Prof. Newell, karbon salınımında en büyük etkinin zenginlere ait olduğunu belirtti. En zengin kesimin daha az uçması, daha az araba kullanması gerektiğine vurgu yapan Newell, enerji tüketimine de dikkat çekti. Newell, evlerini rahatlıkla ısıtabildikleri için izolasyona dikkat etmeyen zengin kesimin, yalıtım ve güneş paneli benzeri uygulamaları kullanarak örnek olabileceğini belirtti.

İNGİLTERE HÜKÜMETİNE TAVSİYELER

Raporda, İngiltere hükümetinin iklim politikalarına yönelik tavsiyeler de bulunuyor. Bunlardan bir tanesi, 1994’ten beri İngiltere’de uygulanan yolcu taşımacılığı vergisinin iptali kararından geri dönülmesi gerektiğine dair. İklim değişikliğiyle mücadele kapsamında değerlendirilen özel tüketim vergisi hakkında İngiltere hükümeti iptal kararı çıkarmıştı. Raporda sunulan diğer bir tavsiye ise “Yeşil Konut” hibelerinin yeniden düzenlenmesi yönünde. Söz konusu hibeler kapsamında İngiltere’deki evlerde düşük karbon salınımının sağlanması amacıyla yapılan iyileştirmelere destek verilmesi hedefleniyordu.

İKTİDAR PARTİSİNDEN RAPORA ELEŞTİRİ

İngiltere’de iktidarda bulunan Muhafazakâr Parti milletvekillerinden Sam Hall, raporun zenginleri hedef almasına ilişkin eleştiride bulundu. Yaşam tarzı kısıtlamalarının doğru olmadığını belirten milletvekili, yeşil teknolojilere özendirmenin daha etkili olacağını savundu. Prof. Newell ise mevcut siyasi yapıların zengin kişilere yaşam tarzlarını muhafaza etmek için lobicilik imkanı sunduğunu söyledi.