Ekonomik kriz milyonerleri de vurdu

Y kuşağı milyonerler, faiz oranları ve enflasyon nedeniyle yüksek maliyetli satın alma işlemlerini erteliyor.

Dünya genelinde artan enflasyon ve faiz oranları genç milyonerleri de etkiledi. CNBC’nin yapmış olduğu Milyoner Anketi, Y kuşağının baby boomer kuşağına kıyasla daha çok ekonomik kesinti yaptığını ortaya koydu.

Bir milyon dolar ve üzere yatırım yapma kapasitesine sahip olan milyonerlerle yapılan ankette, Y kuşağı milyonerlerinin neredeyse yarısının yüksek borçlanma ve artan maliyetler nedeniyle büyük çaplı satın alma işlemlerini erteleme kararı aldığı belirtildi. Üçte birinden fazlası ise yüksek enflasyonun bir seyahat veya tatil planını ertelemelerine neden olduğunu söyledi.

Enflasyon ve yüksek maliyetler, varlıklı tüketiciler için iki ayrı ama birbiriyle bağlantılı harcama kısıtlaması yarattı. Ankete göre, milyonerlerin yüzde 39′u yüksek enflasyon nedeniyle dışarıda yemek yemeyi kesti. Yüzde 36’sı tatilleri, yüzde 22’si ise araba kullanmayı azalttı.

Ankete katılan milyonerlerin üçte ikisi, yüksek faiz oranları nedeniyle “bir önceki yıla göre borçlanma olasılıklarının daha düşük” olduğunu söyledi.

Öte yandan, Y kuşağı milyonerlerinin ekonomi konusunda baby boomerlara göre daha iyimser olduğu görüldü. Y kuşağı milyonerlerinin yüzde 55′i yüksek enflasyonun bir yıldan az süreceğini söylerken, baby boomerların yaklaşık üçte ikisi en az bir veya iki yıl süreceğini ifade etti.