Zelenski: “Rusya insanlık suçu işliyor”

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, Rusya’nın bir günde 70’e yakın füze saldırısı gerçekleştirdiğini ve Zaporijya’da iki günlük bir bebeğin saldırılar sonucu yaşamını yitirdiğini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, BM Güvenlik Konseyi’ne videokonferans yoluyla yaptığı konuşmada, Rusya’ya karşı güçlü bir tepki beklediğini ifade etti.

Zelenski, bir günde 70’e yakın füze saldırısı gerçekleştiğine dikkat çekerken, “Zaporijya bölgesine, hastaneye, doğumhanenin bulunduğu binalara başka bir füze saldırısı gerçekleşti. Rus teröristler bir bebeğin hayatını aldı, bir Rus füzesi tarafından öldürüldüğünde iki günlüktü. Vışhorod şehrinde bir konut binası vuruldu, 35 kişi yaralandı ve dört kişi öldü. Bu füzeler Rus terör formülünün ana noktalarından biridir. Sadece bir günde neredeyse 70 füze enerji altyapımızı hedef aldı” dedi.

Ukrayna lideri, hava sıcaklığının sıfır derecenin altına düştüğünü ve milyonlarca insanın elektriksiz kaldığını söyledi.

Zelenski, “Rus füzelerinin enerji tesislerini vurması sonucu milyonlarca elektrik, ısı ve sudan mahrum kalması, bu apaçık bir insanlık suçudur. Sizi insanlığı ve yaşamı korumak için somut adımlar atmaya çağırıyorum” ifadelerini kullandı.