Ukrayna lideri Zelenski uyardı: "Türkiye de radyasyon tehlikesi altında"

Ukrayna lideri Volodimir Zelenski, Rus ordusunun Zaporijya Nükleer Santrali çevresine saldırı düzenlediğini savundu. Zelenski, dünya güvenliği için Rus ordusunun koşulsuz olarak çekilmesi gerektiğini vurguladı. Ukrayna lideri, başta Türkiye ve Gürcistan olmak kaydıyla bölge ülkelerinin tehlike altında olduklarını söyledi.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş hala devam ederken Ukrayna lideri Zelenski’nin son yaptığı açıklama sonrasında dikkatler Zaporijya Nükleer Santrali’ne çekildi.

Rus ordusunun santral çevresini sürekli olarak bombaladığını vurgulayan Zelenski, “Rusya, Zaporijya Nükleer Santrali ve çevresindeki kışkırtıcı eylemlerine devam ediyor. Santrali koruma bahanesiyle işgalciler yakındaki kasabaları ve toplu alanları bombalamaya devam ediyor. Rusya fiili santral depolarında mühimmat ve teçhizatlarını saklıyor. Bütün bu olanlar Rusya’nın, Avrupa ülkeleri ve diğer 15 ülkenin güvenlik taleplerini reddettiğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Zelenski, bu talepleri ileten ülkeler arasında ABD, Kanada, Avustralya, Gürcistan, Türkiye, İngiltere ve Güney Kore’nin bulduğunu belirtti.

“DÜNYA’NIN KAYBETTİĞİ ANLAMINA GELECEKTİR”

Sözlerine devam eden Zelenski, Zaporijya Nükleer Santrali’nde olabilecek bir radyasyon kaçağının bölge ülkeleri için tehlike oluşturacağını söyledi.

Ukrayna lideri, “Bu terör devleti uluslararası toplumun taleplerini görmezden geliyorsa, bu acilen harekete geçilmesi gereken bir durumdur. Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki herhangi bir radyasyon olayı Avrupa Birliği ülkelerine, Türkiye’ye, Gürcistan’a ve uzak bölgelerdeki diğer ülkelere darbe oluşturur. Her şey rüzgârın yönüne ve gücüne bağlı. Rusya’nın eylemleri bir felakete yol açarsa sonuçları şimdilik sessiz kalanları vurabilir. Şimdi dünya bir nükleer santrali savunmak için güç ve kararlılık göstermezse bu, dünyanın kaybettiği anlamına gelecektir” ifadelerini kullandı.