Zaporijya Nükleer Santrali korkusu: Biden ile Zelenski 'acil' koduyla görüştü

Rusya'nın gece geç saatlerde Zaporijya Nükleer Santrali’ne saldırması dünya genelinde büyük korku yarattı. Ukrayna yangının kontrol altına alındığını söylerken sabah saatlerinde nükleer santralin kontrolünün Rusya'ya geçtiği açıklandı.

Kiev'e girmek için büyük bir konvoy ile ilerleyişini sürdüren Rus güçleri, gece geç saatlerde Zaporijya Nükleer Santrali’ne saldırı düzenledi. Nükleer istasyonun dört bir yanında yaşanan çatışmaların ardından santralde çıkan yangın dünya genelinde büyük bir paniğe neden oldu. Avrupa ülkelerinin birçoğunda sığınaklara gıda yığılmaya başlandı, iyot tüketimi arttı. 

Rusya'nın işgalinin dokuzuncu gününde yaşanan saldırının ardından Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, sabaha karşı sosyal ağlarda paylaştığı mesajında Moskova yönetimini "nükleer terör"e başvurmakla suçladı. Zaporijya Nükleer Santrali'nin Çernobil'den 10 kat daha tehlikeli olduğuna dikkat çeken Zelenski, "Rusya dışında hiçbir ülke nükleer santrallere ateş açmadı. Bu tarihimizde ilk kez. İnsanlık tarihinde. Terör devleti artık nükleer teröre başvurdu" ifadelerini kullandı. 

Sabah saatlerinde ABD Başkanı Joe Biden ile 'acil' koduyla görüşen Zelenski, Rusya'nın Çernobil felaketini tekrar etmek istediğini vurguladı. 

ZAPORIJYA NÜKLEER SANTRALİ NEREDE?

Gece saatlerinde yaşanan çatışmaların ardından Rus birliklerinin kontrolüne geçen Zaporijya Nükleer Santrali, Ukrayna'nın en turistik şehirlerinden olan Zaporijya sınırları içerisinde. Aynı zamanda ülkenin en büyük şehirlerinden de olan Zaporijya'da nükleer santral çevresinde yaşanan çatışmanın ardından çıkan yangın korku ve paniğe neden olurken Zaporijya Nükleer Santrali Basın Servisi'nden ve Enerhodar Belediye Başkanı'ndan kısa sürede açıklama geldi. 

Ukrayna Devlet Acil Durumlar Servisinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, üç saat içerisinde kontrol altına alınan yangının eğitim binalarında çıktığı belirtilerek, radyasyon seviyesinde bir değişim olmadığı vurgulandı. 

Ukrayna Nükleer Düzenlemeler Denetim Kurulu ise sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, nükleer santralin kontrolünün Rus birliklerine geçtiğini doğruladı.