Biden'den bir ilk daha: Müslüman yargıç adayı

ABD Başkanı Joe Biden, ABD tarihinde bir ilke imza attı. Belirlediği 11 yargı adayını açıklayan Joe Biden, bir Müslüman’ı yargıç olarak aday gösterdi.

ABD Başkanlık seçimlerini Donald Trump’a karşı kazanan Demokrat Joe Biden, 20 Ocak’ta yönetimi devraldı. Kabinesini belirleyen Biden, 11 yargı adayını açıkladı.

Aldığı kararlarla ABD’de ilklerin başkanı olan Joe Biden, yargıç adaylarında da bir ilke imza attı. Biden, üç siyahi kadını, bir Asyalı kadını yargıç adayı gösterirken, ilk kez bir Müslümanı da yargıç adayı olarak belirledi.

Pakistan kökenli Zahid Kureyşi, Biden tarafından New Jersey Bölge Mahkemesi federal yargıcı olarak aday gösterildi. Kureyşi, Senato onayını alması durumunda ABD tarihindeki ilk Müslüman federal yargıç olacak.

ZAHİD KUREYŞİ KİMDİR?

Ailesi Pakistan’dan ABD’ye göçen Zahid Kureyşi (Zahid N. Quraishi), Fanwood, New Jersey’de dünyaya geldi. 1993 yılında Scotch Plains-Fanwood Lisesi’nden mezun olan Kureyşi, 1997’de lisans eğitimini John Jay College of Criminal Justice’da tamamladı. Hukuk eğitimini ise Rutgers Hukuk Fakültesi’nde aldı.

Kureyşi, hukuk fakültesini bitirdikten sonra avukat olarak 2003 yılına kadar çalıştı. Ardından Amerikan Ordusu Yargıcı Genel Savcı Kolordu’suna katıldı ve kaptan rütbesine yükseldi. Bu süre zarfında Almanya ve Irak’ta görev aldı. Kureyşi, görev süresi boyunca Bronz Yıldız Madalyası, Ordus Savaş Hareketi Rozeti, Ordu Takdir Madalyası, Ordu Başarı Madalyası, Irak Sefer Madalyası, Terörizme Karşı Küresel Savaş Hizmeti ve Sefer Madalyası’nı aldı.

2007 yılında ordudan ayrılan Kureyşi, New York’taki ABD İç Güvenlik Departmanında Baş Hukuk Müşavir Yardımcısı olarak göreve başladı. 2008-13 yıllarında ABD New Jersey Bölge Avukat Bürosu için ABD Başsavcı Yardımcısı olarak görev yaptı. Bu dönemde New Jersey Hukuk Dergisi tarafından 2014 Baro'nun Yeni Lideri olarak tanındı ve Rutgers Hukuk Fakültesi'nin Asya-Pasifik Amerikan Hukuk Öğrenci Derneği tarafından 2017 Mezunlar Ödülü'nü aldı.

Kureyşi, 2019 yılında ABD New Jersey Bölge Mahkemesi’ne Sulh Hâkimi olarak atandı ve New Jersey'de federal kürsüye çıkan ilk Asya kökenli Amerikalı oldu. Kariyeri boyunca ödül ve madalyalarla takdir edilen Kureyşi, 2019 Asya Pasifik Amerikan Avukatlar Derneği New Jersey Mesleki Başarı Ödülü'nün yanı sıra 2019 Güney Asya Barosu New Jersey Daimî Alkış Ödülü ve 2019 New Jersey Müslüman Avukatlar Derneği Yılın Öncü Ödülü'nü aldı. New Jersey Federal Barosu Derneği'nin danışma kurulu üyesi olan Kureyşi, ayrıca Ceza Adaleti Kanunu ve Sulh Ceza Hukuku Bölge Yargı Komiteleri’nin üyesi.