Rusya'yı destekleyenlerin kullandığı "Z" harfinin sırrı ne?

Ukrayna’daki savaşın başlamasından bu yana Rus tanklarından Moskova sokaklarına kadar birçok yerde “Z” harfinin olması dikkat çekti. Rus jimnastikçi Ivan Kuliak, podyumdaki Ukraynalı rakibinin yanına üzerinde Z harfi ile çıkınca disiplin soruşturmasıyla karşı karşıya kaldı. Rusya’yı destekleyen bir sembol olarak görülen Z’nin nereden geldiğine dair ise farklı teoriler bulunuyor.

Ukrayna savaşını takip eden askeri uzmanlar, ilk olarak 19 Şubat’ta Ukrayna sınırına yığılan Rus tanklarının ve askeri kamyonların üzerinde elle boyanmış "Z" sembolünü fark etti. Rusya’nın saldırıları başladığında ise O, X, A ve V gibi harflerin de askeri araçların üzerinde yer aldığı görüldü. 

112

"Z" SEMBOLÜ NE ANLAMA GELİYOR?

Kiril alfabesinde Z harfi bulunmuyor. Ancak şekli 3’e benzeyen ve Z sesinin çıkarıldığı bir harf yer alıyor. Askeri uzmanların bu harfleri açıklamak için kullandığı en yaygın teori, Rus birliklerinin konuşlandığı bölgelere göre yazıldığı ve Z'nin de muhtemelen Zapad (batı) anlamına geldiği yönünde.

212

Z’nin 22 Şubat’ı (22.02.2022) temsil ettiği de ileri sürüldü. O tarihte Rusya, Ukrayna’daki iki ayrılıkçı bölge olan Donetsk ve Luhansk’ı tanımıştı. Bazı Rus hesaplarının sosyal medya hesaplarında da bu tarihi gösteren paylaşımlar yapılmıştı.

Bir diğer teoride ise Z harfinin Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin adını ve V harfinin Vladimir Putin'i temsil ettiğini düşünülüyor.

412