Yüzyılın Anlaşması nedir?

ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail-Filistin meselesine çözüm sunduğunu iddia ettiği "Yüzyılın Anlaşması" geçtiğimiz aylarda basına sızdırıldı. Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri bu plan çerçevesinde Bahreyn'de düzenlenen 'Barış için refah' çalıştayına katıldı. Çalıştayda Trump'ın Yahudi damadı Kushner de sunum yaptı.

Plana göre, Mısır toprakları içinde bulunan Sina Yarımadası’nda Filistin’e küçük bir arazi bırakılırken Kudüs’ün tamamı İsrail’de kalıyor. Batı Şeria’da ki kaçak Yahudi yerleşimleri güvence altına alınıyor ve buna ek olarak İsrail tarafından yerlerinden 6 milyon Filistinli mülteciye geriye dönüş hakkıda tanınmıyor. Anlaşmanın maddeleri olduğu belirtilen ve sızdırılan birkaç madde ise şöyle;

- İsrail, Filistin Kurtuluş Örgütü ve Hamas arasında üçlü bir anlaşma imzalanacak ve bu anlaşma çerçevesinde “Yeni Filistin” devleti kurulacak.

- Batı Şeria bölgesindeki büyük Yahudi yerleşimleri İsrail’in elinde kalacak ve bu bölgedeki diğer yerleşim yerleriyle bağlantı kurulması için yerleşim alanları daha da genişletilecek. 

- Kudüs her iki devletin başkenti olacak, ancak kurulacak Kudüs Belediyesi İsrail’e bağlı olacak. Buradaki Araplar Yeni Filistin’in vatandaşı olacak ve Yeni Filistin Kudüs Belediyesi’ne bazı giderler için vergi ödeyecek. Kutsal alanların statüsü ise olduğu gibi devam edecek.

- Mısır, Gazze’ye havaalanı, tarım arazisi ve kurulacak fabrikalar için toprak kiralayacak. 

- Anlaşmanın uygulanması için “Yeni Filistin”e ABD, AB ülkeleri ve Körfez Arap ülkeleri tarafından mali destek sağlanacak. (ABD yüzde 20, AB yüzde 10, Körfez Arap ülkeleri ise petrol gelirlerine göre paylaştırılmak üzere, toplamda yüzde 70 oranında mali destek sağlayacak). Buna, İsrail yerleşim bölgeleri arasındaki bağlantının kurulması için harcanacak para da dahil olacak. 

- Yeni Filistin’in ordusu olmayacak, sadece polis gücüne sahip olacak. Hamas, İslami Cihad gibi örgütler (şahsi silahlar dahil) silah bırakacak.

- Bir yıl içinde Filistin hükümetinin seçilmesi için sandığa gidilecek.

- Beş sene içinde Filistin’e bir liman ve havaalanı kurulacak. Bu süre zarfında İsrail’in liman ve havaalanları kullanılabilecek. Gazze ve Batı Şeria birbirine yerden yüksekliği 30 metre olan bir otoyol ile bağlanacak.

PLANI TRUMP’IN DAMADI KUSHNER AÇIKLADI

Trump’un damadı Kushner geçtiğimiz aylarda Körfez ülkesi Bahreyn'in başkenti Manama’da gerçekleşen “Barış için refah” çalıştayında konuştu.  Suudi Arabistan yönetiminin doğrudan destek verdiği çalıştayı Filistin ve Arap dünyası genel anlamda boykot etti.

Çalıştayın siyasi yönü bulunmadığını dile getiren Kushner, "Bu çalıştayın amacı yeni yollarla mevcut zorluklar üzerinde düşünülmesidir. Birlikte çalışarak somut bir plan geliştirip, hayata geçirilmesi için girişimlerde bulunacağız." dedi. 

"Filistin ve Orta Doğu için şu ana kadar ki en kapsamlı ekonomi planını hazırladık" diyen Kushner, Filistinlilerin entelektüel kişiliğe, azim ve büyük güce sahip olduğunu kaydederek, "Geçmişte sizleri söyledikleriyle hayal kırıklığına uğratanlara rağmen Başkan (Donald Trump) ve Amerika sizlerden vazgeçmedi. Bu çalıştay sizler için." ifadelerini kullandı.

Kushner, 50 milyar dolar değerindeki ekonomi planının büyümeye katkı sağlayacağını, işsizliği yüzde 10 düşüreceğini ve yaklaşık 1 milyon istihdam sağlayacağını öne sürdü.

Taraflar arasındaki çatışmaya adil ve kalıcı çözüm bulunması gerektiğini söyleyen Kushner, mevcut çatışmaya İsrail'in güvenliğini garanti altına alan, Filistinlilerin onurunu koruyan adil ve kalıcı bir siyasi çözüm getirilmeden, Filistin halkının ekonomik gelişimi ve refahının gerçekleşmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

SONUÇ: BELİRSİZLİK

Kushner'in konuşması sırasında bölge ülkelerine ait sınırların olmadığı bir harita gösterildi. Söz konusu videoda, bölgede özellikle Gazze ve Batı Şeria'daki altyapı, teknoloji, eğitim ve enerji alanlarındaki projelere ait görüntülere yer verilirken, İsrail ve Filistin de dahil olmak üzere ülkelerin sınırlarına işaret edilmedi.

ABD'nin, çekişmelerin çözümü için tarihi bir fırsat olduğuna dair açıklamalarına rağmen, sunulan görüntüde, sınırların çizilmediği İsrail, Filistin ve bölge ülkelerinin bulunduğu haritaların görüntüleri üzerinden yatırım ve kalkınma projelerinin tanıtımı yapıldı.

Kushner'in konuşması sırasında ekrana getirilen haritalarda sınırların olmaması Filistin devletinin kapsadığı topraklara ilişkin endişe ve spekülasyonları da beraberinde getirdi. Nihayetinde, Trump’un “Yüzyılın Antlaşması” adını vererek hayata geçirmeyi tasarladığı plan, Filistin için bir teslimiyet fermanıdır. Aynı zamanda Türkiye’nin güneyini kan gölüne çevirecek dinamikleri bünyesinde barındırmaktadır.

Türkiye başından beri bu sorunda ilkeli bir tavır takınmış, liderlik yaparak meseleyi BM’ye taşımıştır. BM görüşmeleri, ABD ve İsrail için tam bir hezimet olmuştur. Filistin’de FKÖ ve Hamas’ın bu meselede aynı noktada buluşması direniş iradesini kamçılamıştır. Bu konu ile alakalı asıl sıkıntı ise Müslüman ülkeler içindeki Filistin çatlağıdır. Ne yazık ki Mısır, Suudi Arabistan, BAE gibi ülkelerin müttefiklik çatısı altında adeta ABD ve İsrail’in kuklası konumuna gelmişlerdir. Bahreyn Dışişleri Bakanı 15 Şubat 2019’da Varşova’da, “İran ile mücadele, Filistin davasından daha önemlidir!” diyerek, bu vehameti gözler önüne sermiştir. Ayrıca, bu ülkelerin ABD planına destek iddiaları giderek ağırlık kazanmakta ve taraftar toplamaktadır. Dünyanın ezici çoğunluğunun karşı çıktığı bu ölüm ve yıkım planını desteklemek, herhangi bir Müslüman ülke hem açıklaması güç hem de yüz kızartıcı bir durumdur.