Yüzyılın Anlaşması ertelendi

Yaklaşan İsrail seçimleri ve Netanyahu’nun liderlik pozisyonunun tehlikeye girmesi Ortadoğu barış planının açıklanmasının ertelenmesine neden oldu.

Trump’un Yahudi damadı ve danışmanı Jared Kushner’in başında olduğu Ortadoğu barış planı,  İsrail’deki seçimlerin ardından açıklanacak. Bunun nedeni olarak ise Netanyahu’nun liderliğinin garanti olmaması gösteriliyor. Beyaz Saray Ortadoğu özel temsilcisi Jason Greenblatt’ta Twitter’dan yaptığı açıklamada, planın veya ondan bir kısmının seçimden önce açıklanmayacağını duyurdu.

Voice of America’nın aktardığı bilgilere göre, ABD’nin bu kararı İsrail’de Eylül ayında yapılacak olan ve Başkan Donald Trump’ın yakın müttefiki olan Başbakan Benyamin Netanyahu’nun liderliğinin tehlike altında olduğu seçimlere müdahale etmeme amacını taşıdığı belirtiliyor.

Başkan Trump Pazartesi günü yaptığı açıklamada, planın İsrail seçimlerinden önce açıklanabileceğini söylemişti.

Trump’ın damadı ve üst düzey danışmanı olan Jared Kushner’ın da aralarında bulunduğu Ortadoğu ekibi, planın siyasi unsurlarını yaz aylarında açıklamak istemiş ancak Netanyahu’nun Nisan ayındaki seçimlerin ardından, koalisyon hükümeti oluşturma çabalarının başarısız olmasının ardından ertelemişti.

İsrail Başbakanı Netanyahu 17 Eylül’de yeni bir seçimle karşı karşıya. Seçimden başarılı çıkması halinde yeniden koalisyon hükümeti kurmaya çalışacak.

Beyaz Saray Haziran ayında, Trump’ın barış planının ekonomik unsurlarını açıklamış, Bahreyn’de düzenlenen küresel maliye bakanları konferansında plana destek aramıştı.

Trump yönetiminin barış planı Filistin ve ona komşu Arap devletlerinin ekonomilerinin canlandırılması amacıyla 50 milyar dolarlık küresel bir yatırım fonu oluşturulmasını ve Batı Şeria ile Gazze’nin birbirine bağlanması için 5 milyar dolarlık bir ulaşım koridorunun fonlanmasını öngörüyor.

Ancak Körfez ülkelerinin liderleri ekonomik plana onay vermeden önce, İsrail-Filistin sorununun en zorlu konularına çözüm getirilmesini amaçlayan planın siyasi unsurlarını da görmek istiyor.