Yüzüncü yıla doğru SSB

Savunma Sanayi Başkanı (SSB) Prof Dr. İsmail Demir, Savunma muhabirleri ve savunma basını temsilcileriyle bir araya gelerek geçen yılın değerlendirmesini yaptı. 2020 faaliyetlerini ve 2023’e kadar SSB’nin stratejik planlarından bahsetti. Prof. Dr. Demir SSB'nin teknolojik gelişmelerini ve son yıllarda geldiği noktayı değerlendirdi.

Savunma Sanayi Başkanı (SSB) Prof.Dr. İsmail Demir, "Güçlü bir savunma sanayi, bir anlamda silahlı kuvvetleriniz, insan gücünüz iken diğer alanda da teknolojiniz, silah gücünüz demektir. Malumunuz, ‘alet işler, el övünür’ derler." şeklinde konuşmasına başladı. 

CEPHEDEKİ ASKERLER MODERN MİLİ VE YERLİ TEKNOLOJİLERLE DESTEKLENMELİ

Demir, "Savunma konusunda da, evet, cephedeki kahraman güvenlik güçlerimiz, askerlerimiz her zaman için göz bebeğimiz ancak onların da en modern teknolojilerle desteklenmesi ve bu sayede de sahada başarılarının arttırılması gerektiğini çok net olarak görüyoruz. Tabi bu destekleme konusunda uzun zaman dışarıdan tedarik ettiğimiz ürünlerle bunu yapmaya çalışırken, çeşitli vesilelerle gördük ki bu işlemler zaman zaman ülkemizin bazı ambargolara, tehditlere, şantajlara maruz kalmasına, kendi harekat ihtiyaçlarıyla ilgili kısıtlamalara maruz kalmasına ve daha da önemlisi, kendi stratejik çıkarlarımız doğrultusunda adım atarken, birilerinin engellemesine maruz kalmamıza sebep olmuştur. İçine kapanık olmayan yerli ve milli anlayışı ile global olarak ülkelerle gerekli projelerde antlaşmalar yapıyor, çeşitli fuarlara katılım sağlıyor başkanlığımız olarak da çeşitli iş birliklerine de açık olmaya özen gösteriyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

 

ALTAY TANKINDA SON DURUM !

T0+18 gibi bir sözleşmemiz var diyen Demir "Yani şu anlama geliyor elimizde motor kalmadığı için Altay'da T0 başlatılamıyor. Motor yani güç paketi alternatif aramaları sürüyor. Motor olduktan sonra 18 aylık süre başlayacak" dedi

 

 İKİNCİ PARTİ S-400’LER NE ZAMAN GELİYOR ?

 S-400 birinci sistemin 2020 Nisan ayında hazır hale geleceğini duyuran İsmail Demir,  "İkinci sistemin geliş süresiyle ilgili bir, ortak üretim çalışıldığı için tarih vermek istemiyoruz. Birinci sistem doğrudan tedarik ikinci sistem ortak üretim ve teknoloji transferi konuları ve dost düşman tanıma sistemlerinin yerli olması konusu vardı, ikinci evre böyle işleyecek. Ama önümüzdeki dönemde gelecek. Birinci sistemin kurulum süreci devam ediyor." İfadelerini kullandı. 

 Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir konuşmasının devamında şunları söyledi:

 EUROSAM SAMP-T SİSTEMİ

SAMP-T somut bir anlaşma imzaladık, sonra somut bir çalışma başlayacaktı. Malumunuz Fransa'nın son zamanlarda açıkladığı bazı tavırlar var. Bunlar projeyi etkiledi bu tavırlar devam ederse, diğer ortakla (İtalya olabilir)devam edebiliriz. Fransa'nın şu andaki olumusuz tavrı bir adım daha ileri gitmemizi zora sokuyor.

F-35 ÜRETİMİ DURDULURSA NE OLUR ?

 F-35'in ortağı olarak attığımız imzanın arkasındayız. Tek taraflı adımlara karşıyız. Programda kalmak istiyoruz. “Türkiye'deki üretimi falanca tarihte keseceğiz” diyenlere rağmen firmalarız üretime devam etti. Eğer firmalarımıza üretimi durdurmalarını söyleseydik program süreci sıkıntıya girerdi. Mart'ta üretimi durdurma kendi kararlarıdır, bu da hukuki sonuçlar doğuracaktır. F-35 konusunda ABD ile ciddi bir görüşme zemini yok. ABD'nin tavrını anlamakta zorlanıyoruz.

 

SSB’NİN 2020 HEDEFLERİ NELER ?

Akıncı TİHA’yı 2020 sonunda teslim edeceğiz.

 - ATAK FAZ-2 helikopterlerini yapılacak detay testlerden sonra teslim etmeye başlayacağız.

- Özellikleri geliştirilmiş Kamikaze Mini İHA Kargu-2’lerin teslimatlarına başlayacağız.

-Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu’yu 2020 sonunda teslim edeceğiz.

- Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk’u teslim edeceğiz.

- İlk yerli üretim Havadan Taşınabilir 105 mm Hafifi Çekili Obüs (BORAN) Projesi kapsamında ilk obüsler K.K.K’lığına teslim edilecek.

- Zırhlı Amfibi Hücum Aracının (ZAHA) kalifikasyon testlerine başlayacağız

- Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR-A’yı envantere alacağız.

- ATMACA deniz füzesini envantere alacağız.

- ASELPOD Hedefleme Podlarının teslimine devam edeceğiz.

- RAKAS - MUKAS Projesi kapsamında Radar Karıştırma ve Aldatma Simülatörü (RAKAS) sistemini teslim edeceğiz.

Dünyada yalnızca 7 ülkede üretilen x-ray araç ve konteyner tarama sistemlerini yerli imkanlarla üretmeyi amaçladığımız Milli Tarama Sistemi (MİLTAR) Projesi sözleşmesini imzalayacağız.

- Radar Elektronik Destek (ED)/ Elektronik Taarruz (ET) Sistemleri Projesi kapsamında ED ve ET sistemlerini teslim edeceğiz.

CUMHURİYETİMİZİN YÜZÜNCÜ YILINDA SSB’NİN STRATEJİK PLANI NELER?

 “KOBİ’lerin rekabet gücü artıyor, ekonomimiz kitlesel katılımla büyüyor mottosuyla hareket eden başkanlık, 2002 yıllarında yalnızca 248 milyon Amerikan Doları olan savunma ve havacılık ihracatı, 2018’de 8 katın üzerinde büyüyerek 2,19 milyar ABD Dolarına çıkan savunma sanayii 2023’te stratejik hedefleri arasında sektördeki yetkinlikler ve ihracat olanaklarını arttırmak yer almaktadır. 2018 yılında 6.8 milyar dolar olan savunma ve havacılık cirosunu 2023’de 26.9 milyar dolara çıkarmak ihracatı ise 2018 ssb arşivinde yer alan verilere göre 2 milyar dolardan 10.2 milyar dolara çıkarmak gelmektedir.

SAVUNDUĞUMUZ BİR VATAN VAR” !

Sonuç olarak, Savunma Sanayi Başkanlığının stratejik planları arasında öncelikli sektörlerde ve alanlarda teknolojik dönüşümün sağlanabilmesi ve rekabet gücünün artırılması amacıyla önümüzdeki dönemde yüksek katma değer oluşturması beklenen kritik teknoloji alanlarında teknoloji üretme ve adaptasyon yeteneğinin geliştirilmesi savunma sanayi başkanlığının temel amaçları arasında yer almakta ve gelecek 3 yıl içerisinde 3 milyon gence ulaşmak, savunma sanayi firmalarına finansal destek sağlamak, yetenek envanteri ile mühimmat yol haritası, hava savunma ve uzay yol haritası, insansız ve akıllı sistemler yol haritası gibi spesifik yol haritaları bütüncül bir bakış açısıyla analiz edilerek yerlileştirme yol haritası oluşturulması ve ana amacının yerlilik oranının %75’e çıkarılması planlanmaktadır.