Yunanistanlı yetkili: “Herkes savaş riskinin farkında olmalı”

Yunanistan’ın eski savunma bakanı Evangelos Apostolakis, Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginlik hakkında açıklamalarda bulundu.

Yunanistan’ın eski savunma bakanı ve genelkurmay başkanlığı onursal başkanı Evangelos Apostolakis, katıldığı bir etkinlikte Ankara ile Atina arasında devam eden gerginlik hakkında konuştu.

Apostolakis, iki ülke arasındaki en kötü senaryoya hazır olunması gerektiğini ve bu gerilimin savaşı tetikleyebileceğini söyledi.

Yunan yetkili, “Yunan halkı tarih boyunca karşılaşılan zorluklara yanıt vermiştir. Herkes, dostlarımız ve muhalefet savaş riskinin farkında olmalı” dedi.

Apostolakis ayrıca, “Yunanistan başka bir ülkenin meclisi karar aldı diye egemenliğini değiştirecek değil. Girit’teki kıta sahanlığını 12 mile çıkarmak harika bir yasal cevap olur” şeklinde konuştu.

Türkiye’ye seslenen Apostolakis, “Ankara’dakiler, Atina’da hiçbir hükümetin, hiçbir partinin ve kimsenin uluslararası yasalarla sağlanmış egemenlik haklarından vazgeçmeye niyeti olmadığını bilmeli” ifadelerini kullandı.