Yunanistan'ın askeri gücü ne kadar?

Doğu Akdeniz, 2020 ve 21 yıllarının en dikkat çeken bölgelerinden birisi. Gaz hidrat aramaları bir yana Körfez ülkelerinin yeni siyasi politikaları Avrupa'da da farklı anlaşmaları beraberinde getirdi. 2025 yılına kadar askeri envanterine onlarca yeni savunma sistemi ve aracını katmaya çalışan Yunanistan'ın askeri gücü ne kadar?

Yunanistan, 2004 – 08 yılları arasında özellikle Almanya’dan yüzde 13 oranında konvansiyonel silah temin etmişti.

2021 yılının başından bu yana silah gücü ve savunma yatırımları ile dikkatleri üzerine çeken Yunanistan, SIRPI verilerine göre, 2007 ve 12 yılları arasında ise AB’deki en büyük silah ithalatçısıydı.


117

Savunma sanayisinin temellerini 1974 Kıbrıs Harekatı’nın ardından atan Yunanistan, ABD ile bağımlılığını azaltarak, NATO’nun askerî kanadından da çekilmişti. 1980’li yıllarda geri dönen Yunanistan; EAB, ENAE, EΛΒΟ ve ΠΥΡΚΑΛ gibi devlete ait şirketle aracılığıyla, tank mühimmatları, cip ve uçak motoru üretmeyi hedeflemişti. 

217

Endüstrinin gelişmesi ile birlikte Yunanistan hedeflerine ulaşamazken söz konusu silah şirketleri, sıfır ihracat rakamları ile devletin fonlandığı bir çalışanlar ordusundan farksız hale geldi.

Yunanistan’ın borç krizi, ülkenin silah şirketlerinin büyük bölümünün iflasına neden oldu. Devlet, kendisine yakın gördüğü şirketleri finanse ederek yeniden ticari faaliyetlerini yürütmelerini sağladı. 

417