Marmara'yı saran müsilaj Yunanistan'da da görüldü

Marmara Denizi’nde görülen müsilajın Ege Denizi’ndeki Yunan adaları çevresinde de ortaya çıktığı görüldü. Yunan yetkililer, kıyı şeridinde görülen müsilajdan numune alarak inceleme başlattı.

Yunan Kathimerini gazetesi, Marmara Denizi’ni etkisi altına alan müsilajın (deniz salyası) Ege Denizi’ndeki adaların çevresinde de görüldüğünü aktardı.

Müsilajın son haftalarda görülmeye başladığı belirtilen haberde, özellikle kuzeydoğu Ege’deki Yunan adaları Limnos ve Agios Efstratios çevresinde ortaya çıktığı ifade edildi.

Yunanistan’da müsilajın daha önceden de sık sık oluştuğu ancak kısa sürede kaybolduğu belirtildi. İlk kez bu kadar yoğun müsilajın ortaya çıktığını yazan gazete, bölgedeki balıkçılık ve turizm faaliyetlerinin de bu durumdan etkilendiğinin altını çizdi.

YUNAN YETKİLİLER HAREKETE GEÇTİ

Çanakkale Boğazı’nın Ege çıkışında görülen müsilajın Yunanistan kıyılarında da gözlemlenmesi Yunan yetkilileri harekete geçirdi.

Yunanistan Çevre Bakanlığı, uzmanlarla yaptıkları görüşme sonucunda söz konusu müsilajın Marmara Denizi ile bağlantılı olduğunu belirtti.

Limnos’taki yetkililer, kıyı şeridinin bazı kesimlerinde müsilaj görüldüğünü ve analiz için numuler alındığını söyledi. Öte yandan, son günlerdeki sıcakların da etkili olduğu ve analiz sonuçlarının beklenmesi gerektiği ifade edildi.