Yunanistan’da dinleme skandalı konuşuluyor: Miçotakis’ten özür geldi

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Yunan Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) Başkanı Panagiotis Kontoleon’un telefonunu dinlediği için özür açıklamasında bulundu. Peki, Yunanistan’da hangi isimler dinlendi? Yunanistan’da neler oluyor?

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Yunan Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) Başkanı Panagiotis Kontoleon’un, Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) lideri Nikos Androulakis ve CNN Yunanistan’ın ekonomi muhabirlerinden Thanasis Koukakis’in telefonlarının dinlendiğine ilişkin basında yer alan iddialar hakkında açıklamalarda bulundu.

Yunan medyasında yer alan haberlerde, Miçotakis’in durumu ciddi ve affedilemez bir hata olarak nitelendirdiği belirtildi. Miçotakis’in, “Haberim yoktu, buna asla izin vermezdim. Bay Androulakis’e yapılan hata için bir özür borçluyum” şeklinde konuştuğu aktarıldı.

Sputnik’te yer alan habere göre, Yunanistan’ın ana muhalefet partisi SYRİZA’nın lideri Aleksis Çipras, telekulak iddiasıyla ilgili istifaların “suçluluk kabulü içerdiğine ve başbakanın sorumluluğunu teyit ettiğine’ dikkat çekti.

Çipras, “Miçotakis, Yunan halkına kendi skandalı hakkında açıklama yapmalı. Bu demokrasiyle ilgili bir meseledir” ifadelerini kullandı. Çipras’ın partisi SYRİZA, Miçotakis’i telefonların dinlendiğini bilmek ve koordine etmekle suçladı. SYRİZA ayrıca, başbakanın, kendini kurtarmak için en yakın ve en güvendiği ortaklarını feda ettiğini ileri sürdü.

PASOK ise Miçotakis yönetimine, onaylanmasına rağmen, telefon dinleme iddialarını örtbas etme suçlamasında bulundu. Meclis Grup Başkanı Kostas Skandalidis, “10 gün önce PASOK lideri, cep telefonunu dinleme girişimi olduğunu iddia etti ve bu Avrupa Parlamentosu tarafından onaylandı. Ertesi gün hükümet konuyu kapatmak için parlamentoya koştu” ifadelerini kullandı. Skandalidis’in bu ifadeleriyle, 29 Temmuz’da iddialarla ilgili kapalı kapılar ardında yapılan meclis komisyonu toplantısını kastettiği belirtiliyor.

Skandalidis, “Hükümetin Cuma günkü istifa gerekçeleri, gülünç ve açıkçası anlaşılamaz. Yunanistan’ın açıkça büyük bir demokrasi ve şeffaflık sorunu var. Bunun sorumluluğu doğrudan başbakana aittir. Demokratik yükümlülüklerini yerine getiremiyorsa seçime gitmelidir” ifadelerini kullandı.

Skandalidis ayrıca, “Pasok, Yunanistan’da denetimsiz çalışan karanlık mekanizmalarla savaşmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

Diğer yandan isimlerini açıklamayan iyi yetkili, basına yaptığı açıklamalarda, 29 Temmuz’da bir meclis komitesi esnasında İstihbarat Başkanı Kontoleon’un, servisin ‘CNN Yunanistan için çalışan bir finans gazetecisi olan Thanasis Koukakis’i gözetlediğini’ kabul ettiğini dile getirdi.

ANDROULAKİS’TEN YUNAN PARLAMENTOSUNA ÇAĞRI

Androulakis, Yunanistan parlamentosuna davayı araştırmak için bir soruşturma komitesi kurma çağrısında bulundu. Hükümet ise resmi olarak sunulması durumunda talebi destekleyeceğini duyurdu.

PASOK lideri, “Bu beni şoke eden bir konu çünkü bir AB ülkesinde, önceki nesillerin yaşadığı durumları kişisel olarak deneyimlemeyi hiç beklemiyordum. Ne yazık ki, hükümetin umutsuz bir girişimde bulunduğunu görüyorum. Gizli servislere bizi izlemeleri için para ödemiyoruz. Demokrasiyi ve devlet kurumlarını baltalayanların kim olduğunu söylemeleri için onlara para ödüyoruz. Cep telefonumu robotlaştırıp kamera ve mikrofonu kapalıyken bile istediği zaman açabilecek kadar gelişmiş bir yazılımla beni tuzağa düşürmeye çalışanların belli belli bir amacı vardı. Adaletten, hükümetten ve yetkili kurumlardan gerçeği öğrenmeyi bekliyorum” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz yılın sonunda PASOK Genel Başkanlığı koltuğuna oturan Androulakis, EYP’nin 2021 sonlarında telefon görüşmelerini dinlediğini öğrendiğini söylemişti. Androulakis, bilginin kaynağı hakkında ise herhangi bir bilgi paylaşmamıştı.

Avrupa Parlamentosu da Androulakis’in telefonunun dinlendiğine onay vermişti. Geçtiğimiz günlerde Kondoleon ile Miçotakis’in Genel Sekreteri ve yeğeni olan Grigoris Dimitriadis istifa ettiklerini duyurmuştu.