AB’den Yunanistan’a uyarı: ‘’Mültecileri geri itme!’’

AB İçişleri Komiseri Ylva Johansson, Yunanistan'ın mültecileri deniz ve kara yoluyla Türkiye'ye doğru 'geri itme' politikasını eleştirdi. Johansson, ‘’Atina, Avrupa’nın değerleri ihlal ediliyor’’ dedi.

Avrupa Birliği (AB) İçişleri Komiseri Ylva Johansson, Yunanistan'ın mültecileri ve göçmenleri denizden Türkiye'ye doğru yasa dışı geri ittiğini belirtti.

Birleşik Krallık merkezli yayın kuruluşu BBC News’e konuşan İçişleri Komiseri Johansson, Atina’nın ülke sınırlarına gelen göçmenlerin yasa dışı şekilde sınır dışı edilmesini durdurması gerektiğini kaydetti. 

Ayrıca Johansson, denizde ve karada geri itmelere ilişkin çok iyi temellendirilmiş raporların temel Avrupa değerlerinin ihlali olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Atina’nin ‘geri itme’ politikasını eleştiren Johansson, "Sınırlarımızı korurken değerlerimizi de koruyoruz. Bunlar arasında bir çelişki olamaz. Neden Avrupalı olduğumuz için gurur duyuyoruz? Neden AB çok sayıda insanın yaşamak istediği bir yer? Bunun sebebi, bizim değerlerimizdir, temel hakları savunmamızdır" ifadelerini kullandı.

Öte yandan İnsan hakları grupları ve STK’ların yayımladığı raporlara göre,  Yunan  hükümeti, Türkiye ile sınır bölgesi olan Meriç'teki kara sınırlarını geçmeye çalışan mültecilere göz yaşartıcı gaz, tazyikli su, ses topu ve plastik mermi kullanıyor. Ancak Atina bu iddiaları reddediyor.