Yunanistan'dan Türkiye'ye 'göçmen' suçlaması

Ankara - Atina hattında gerilim tırmanırken, Ege'de 23 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından açıklama yapan Yunan yetkililer göçmenlerden Türkiye'yi sorumlu tuttu.

Malta'nın başkenti Valletta'da bulunan Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu, Maltalı mevkidaşı George Vella ile görüştü. 

Yunanistan cumhurbaşkanı ve başbakanı Ege'de batan göçmen teknelerinden Türkiye'yi sorumlu tutarken Sakellaropulu Valletta'daki açıklamasında, "Akdeniz barış ve refah denizi olmalı, Türkiye tarafından acıların silaha çevrildiği bir deniz değil" ifadelerini kullandı. 

Euronews'in Ekathimerini'den aktardığı habere göre, Sakellaropulu hafta içerisinde alabora olan iki göçmen teknesinin Avrupa'nın insan kaçakçılığı ve çetelerle mücadelede ortak hareket etmesinin zorunlu olduğunu gösterdiğini işaret etti. 

AB devlet ve hükümet başkanları toplantısına katılmak üzere Prag'da bulunan Yunanistan Başbakanı Kriakos Miçotakis ise Ege'de yaşanan ölümlere ilişkin açıklamasında, "Bu problemin kaynağı, teknelerin Türkiye sahillerinden çıkıyor olmasıdır" dedi. 

Miçotakis, Türkiye'nin istemesi halinde Ege sorunuyla 'etkin' mücadele edebileceğini işaret etti.