Yunanistan, Türkiye'den yapılan iltica başvurularını kabul etmeyecek

Yunan hükümeti, Türkiye’yi ‘güvenli ülke’ olarak tanıdığını belirtti. Bu kapsamda Türkiye’den üzerinden Suriye, Afganistan, Bangladeş, Pakistan ve Somali uyruklu kişilerin yapacağı sığınma talepleri kabul edilmeyecek.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ile Göç ve Sığınma Bakanlığı, Türkiye’yi ‘güvenli ülke’ olarak tanıdığını açıkladı. Konu ile ilgili Yunanistan medyasına açıklamada bulunan Yunanistan Göç ve Sığınma Bakanı Notis Mitarakis, Türkiye'nin ‘güvenli ülke' olarak tanınmasının bölgedeki mülteci akımını zayıflatacağını belirterek “Bunun aynı zamanda insan tacirlerinin de işini bozacağını biliyoruz, Suriye, Afganistan, Bangladeş, Pakistan ve Somali'den ülkemize gelecek göçmenlere sığınma hakkı vermeyeceğiz” diye konuştu.

KARAR ULUSLARASI KAÇAKÇILIĞI ÖNLEMEK İÇİN ALINDI

Söz konusu açıklamasında, “Türkiye’nin güvenli bir üçüncü ülke olarak belirlenmesi, yasa dışı göç akışları ve kaçakçılık ağlarının suç faaliyetleriyle mücadelede önemli bir adımdır’’ diyen Mitarakis, ‘’Dışişleri Bakanlığı ile Göç ve İltica Bakanlığı arasındaki iş birliğinin bir ürünü olan Ortak Bakanlar Kararı, uluslararası hukuka tamamen uygundur ve bu karar Yunanistan’ı Suriye, Afganistan, Pakistan gibi ülkelerden gelen taleplere karşı koruyacaktır” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Yunanistan'ın Türkiye'yi güvenli ülke ilan etmesinin göç akınını durdurmaya yönelik alınan bir karar olduğu belirtildi. Söz konusu karar, Türkiye üzerinden Yunanistan'a sığınma talebinde bulunan çok sayıda göçmeni ilgilendiriyor.

YUNANİSTAN SÖZÜNDE DURMADI!

Bununla birlikte, Türkiye ile Yunanistan arasında yaşayanan seyahat krizi sürüyor. Yunanistan ve Türkiye arasında karşılıklı seyahate izin verileceğinin açıklanmasının ardından Yunan hükümetinin sözünde durmaması, Türk turizmini etkilemeye devam ediyor.

Yunanistan ile seyahat konusunda anlaşmaya varıldığının açıklanmasının ardından kendilerine Yunan Adaları’na gitmek için talepler gelmeye başladığını dile getiren Jolly Yurtdışı Turlar Müdürü Tolga Tekin, “İki bakan anlaştıklarını söyledi. Karşılıklı kabulün başlandığı ifade edildi. Bize de bu kapsamda talepler gelmeye başladı. Ancak ‘hemen yarın gidelim’ derseniz böyle bir durum yok'' dedi.

Ayrıca henüz alınan kararın şartları belli olmadığı için temmuz başından itibaren satışlar yapmaya başladıklarını ifade eden Tekin, ''Sonrasında Kurban Bayramı geliyor. Bu bayram tatili için de talep alıyoruz. Bu döneme kadar işleyişin netleşeceğini düşünüyoruz. Eğer durum netleşirse geçmişteki kadar çok olmasa da Yunanistan’a ve Yunan Adaları’na talebin geleceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.