Miçotakis Libya’da temaslarda bulunacak

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, önümüzdeki hafta Libya’yı ziyaret ederek birtakım temaslarda bulunacak. Miçotakis, Libya ile bağların yeniden tesis edilmesini amaçlıyor.

Yunan Skai televizyonunun geçtiği haberde, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in, iki ülke arasında bozulan ilişkileri yeniden kurmak için önümüzdeki hafta Libya’ya bir ziyaret gerçekleştireceği belirtildi.

Söz konusu haberde, Türkiye ve Libya arasında 2019 yılında imzalanan anlaşmadan sonra kopan bağların, Yunanistan tarafından yeniden kurulmak istendiği ifade edildi.

Türkiye ile Libya arasında imzalanan deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin mutabakat, Yunanistan tarafından yasadışı ilan edilmişti.

Miçotakis’e ziyareti sırasında, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da eşlik edecek ve birtakım temaslarda bulunacak.

Geçtiğimiz günlerde Libya’nın yeni Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Miçotakis’in, bu ziyaret ile ikili ilişkileri geliştirmek istediği ifade edildi.

Trablus’ta Yunanistan Dışişleri Büyükelçiliği’nin açılması için çalışmaların devam ettiği belirtilen haberde, Bingazi’de başkonsolosluk açmak için Atina’nın planlar yaptığı kaydedildi.