Atina ile Abu Dabi arasında enerji iş birliği ve yatırım anlaşması

Yunanistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) 4 milyar euro değerindeki yatırımları ortaklaşa finanse etme konusunda anlaşmaya vardı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, resmi ziyarette bulunduğu BAE’nin başkenti Abu Dabi’de, Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid Al Nahyan ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Miçotakis’in makamından yapılan yazılı açıklamada, “Yunanistan Kalkınma Bankası ile Mubadala Yatırım Şirketi arasındaki iş birliğinin yenilenmesi ve 4 milyar euro tutarındaki yatırım için ortak girişim oluşturulması iki ülke için büyük önem taşıyor” ifadelerine yer verildi.

Toplantının ardından basına demeç veren Miçotakis, AB ve BAE arasında sürdürülebilir enerji alanında yatırım yapmak için önemli fırsatlar olduğuna dikkat çekti.

Yunan Başbakan, “Coğrafi konumu nedeniyle Yunanistan, Orta Doğu’dan Avrupa’ya doğal gaz için bir kapı olma potansiyeline sahip. Daha fazla stratejik iş birliği için olasılıkları ve BAE’nin bu yönde gelecek yatırımlara katılımını araştırmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Göreve başladığı günden bu yana BAE’ye üçüncü ziyaretini gerçekleştiren Miçotakis, Yunanistan’ın BAE ile ilişkilerini derinleştirmek istediğini söyledi.

Ukrayna savaşının ardından çıkan enerji sorununa değinen Yunan Başbakan, “Bu alanda iş birliğimizi daha da artırabiliriz” ifadelerini kullandı.

Görüşmede, iki liderin, ikili ilişkiler, iklim krizi, Ukrayna ve bölgesel sorunlar gibi konuları ele aldığı bildirildi.

Öte yandan görüşmenin ardından iki ülke arasında ticaret, enerji ve sağlık konuları da içinde olmak üzere dokuz iş birliği anlaşması imzalandı.

Ukrayna savaşı hakkında konuşan BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid, “Biz, her zaman enerji güvenliğine önem veriyoruz. Biz de enerji tedarikçisi olduğumuz için enerji piyasasının istikrarı ile ilgileniyoruz. Orta Doğu ve Akdeniz’deki krizlere rağmen bölge, kalkınma ve barışçıl iş birliği açısından büyük perspektiflere sahip” dedi.