Yunan halkının yüzde 68’i ‘Türkiye dostumuz’ dedi

Son dönemde Türkiye ile Yunanistan arasında tansiyon yükselirken, Yunanistan’da gerçekleştirilen bir ankette Yunan halkının Türkiye ile ilgili verdiği yanıtlar dikkat çekti.

Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz ve Ege’deki gerilim her geçen gün yükseliyor.

Yunanistan’da politic.gr tarafından yapılan bir anket ise Yunan halkının Türk halkı hakkındaki düşüncelerini bir kez daha gözler önüne serdi.

Son ankette halka “Türk halkı dost mu, düşman mı?” sorusu soruldu. Buna göre, Yunanlıların yüzde 68’i Türk halkını ‘dost’ olarak gördüklerini belirtti.

Yüzde 19’luk bir kesim Türkleri düşman olarak gördüğünü söylerken, yüzde 13’lük bir kesim ise herhangi bir düşünce ifade etmedi.

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’de de Metropoll araştırma şirketi tarafından gerçekleştirilen bir anket, Türk vatandaşlarının yüzde 64’ünün Yunanlıları düşman olarak değil, dost olarak gördüğünü gözler önüne sermişti.

Politic.gr tarafından gerçekleştirilen ankette, Yunanistan’da yaklaşan seçimler öncesinde halka hangi partiye oy verecekleri soruldu.

Katılımcıların yüzde 32,3’ü Yeni Demokrasi’ye oy vereceğini belirtirken, yüzde 24’ü ise SYRIZA’yı destekleyeceğini söyledi.