Çipras: “Yükselen değer Türkiye”

Yunanistan’daki ana muhalefet partisi SYRIZA lideri Aleksis Çipras, hükümetin tüm çabalarına rağmen yükselen değerin Türkiye olduğunu belirtti.

Çipras, Girit’te yerel bir televizyon kanalına konuştu.

Yunanistan’ın dış politikadaki tercihleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Çipras, Türkiye hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yunanistan hükümeti ve ülkedeki bazı çevrelerin ‘Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın izole edildiği’ yönündeki iddialarına değinen Çipras, “Türkiye güçleniyor. Jeopolitik açıdan kritik bir güç olarak ortaya çıkıyor, önemli bir bölgesel güç” ifadelerini kullandı.

Çipras, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in Rusya karşıtı, Batı yanlısı bir politika izleme karşılığında Türkiye’nin Batı’nın gözünde yükselmemesi beklentisi içerisinde girdiği belirtirken, “Aksi oluyor, biz ortaya çıktıkça Türkiye yükseliyor” dedi.

Mariupol’deki sivil halkın Türkiye’nin girişimleri sonucu kurtartılmasının hatırlatılması üzerine Çipras, bölgede yaşayan 140 bin Yunan asıllı Ukrayna vatandaşına dikkat çekti ve “Bu insanları kurtarmak için fırsat yaratma veya verme konusunda başarılı olamadık” şeklinde konuştu.

ABD’nin EastMed doğalgaz boru hattı projesinden desteğini çekmesine değinen Çipras, “Burada görüyorum ki biz Batı’ya her şeyi veriyoruz ve Türkiye her şeyi alıyor. Yani sonuçta her açıdan kayıptayız” dedi.