Yunanistan'dan Erdoğan'ın sözlerine skandal tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunanistan'a yönelik "Bir gece ansızın gelebiliriz" şeklindeki sözleri dünya genelinde büyük yankı uyandırmıştı. Yunanistan'dan Erdoğan'ın sözlerine skandal bir yanıt gelirken ABD'nin açıklamaları da gündeme damga vurdu.

Yunanistan'ın Ege'de Türk jetlerine yönelik tacizi, Erdoğan tarafından sert sözlerle eleştirilmişti. Erdoğan, Yunanistan'ın politik hamlelerinin ardından yaptığı açıkalmasında, "Bir gece ansızın gelebiliriz" ifadelerini kullanmıştı. 

ERDOĞAN'IN SÖZLERİ YUNANİSTAN'I BÖLDÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sert yanıtının ardından Yunanistan'ın iktidar partisi Yeni Demokrasi Milletvekili ve eski Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis, Türk-Yunan gerilimine ilişkin açıklamasında, "Ne gece ne de gündüz gelebilirler, çünkü alacağı cevap çok güçlü olacaktır" dedi. 

Türkiye'nin tavrına karşılık Yunanistan'ın 'net bir pozisyonu' olduğunu vurgulayan Bakoyannis, Erdoğan'ın açıklamalarını işaret ederek, "Türkiye şu anda eşi görülmemiş bir tehditler zirvesinde. Daha önce bu tür söylemleri, özellikle de Cumhurbaşkanı'ndan hiç duymadım" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Yunanistan'da ana muhalefetteki Radikal Sol İttifak (SYRIZA) iktidarı döneminde Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı olarak görev yapan Evangelos Apostolakis Bakoyannis ile aynı fikirde değil. 

SKAI TV'de konuk olduğu bir programda, Türk-Yunan ilişkilerinde son dönemde tekrar tırmanan tansiyona ilişkin açıklama yapan Apostolakis, Erdoğan'ın Atina'ya yönelik uyarılarını "ciddiye almaları gerektiğini"cişaret ederek, "Erdoğan'ın, Türkiye'de iç politikadaki durumdan ötürü böyle konuştuğunu savunmak son derece riskli. Türkiye, metotlu ve stratejik hareket eder" dedi. 

Bosna Herkes ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, "Oyun oynamıyoruz, ciddi konuşuyoruz" mesajı veren Erdoğan'ın sözlerini hatırlatan Apostolakis, "Şunu iyi bilmeliyiz ki, bu söylenenleri ciddiye almamız gerek. Erdoğan, 'Bir gece ansızın gelebiliriz' derken, Türkiye'nin istediği şekilde, Ege'nin paylaşılmasına iyilikle razı olmamamız halinde, bunu muhtemelen zorla yaptıracağı tehdidinde bulunuyor" uyarısı yaptı. 

ABD'DEN YAZILI AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerinin ardından bir açıklama da Washington yönetiminden geldi. 

ABD Dışişleri Bakanlığı VOA Türkçe'ye yaptığı yazılı açıklamada, "Yunanistan'ın bu adalar üzerindeki egemenliği sorgulanamaz" denildi.