Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Türkiye’ye geldi

Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 10 ilde yıkıma neden olan depremler nedeniyle Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, deprem bölgesini ziyaret etmek ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla görüşmek üzere Türkiye'ye geldi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ı taşıyan özel uçak, Adana Şakirpaşa Havalimanı'na indi. Dendias'ı burada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu karşıladı.

Daha sonra enkaz alanında incelemelerde bulunan Dendias ve Çavuşoğlu, yurt dışından gelen yabancı ekiplerden bilgi aldıktan sonra ortak açıklamada bulundu. 

Yunanistan arama kurtarma ekiplerinin canla başla çalıştığını dile getiren Mevlüt Çavuşoğlu, "Yunanistan arama kurtarma ekiplerine teşekkür ederiz. Geldiklerin günden itibaren 7/24 çaba sarf ettiler. İyi komşuluk böyle günlerde belli olur" dedi. 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ise "Biz tabi burada arama kurtarma faaliyeti yürüten ekiplerimizden çok memnunuz. Diğer AB ülkelerinin ekipleri de çalışıyor. Ancak şunu özellikle ifade etmek isterim ki Yunanistan hükümetinin Türkiye'ye vereceği destek burada bitmeyecektir” dedi. 

Başbakan Miçotakis’ten aldığı irtibat doğrultusunda depremden etkilenenler için ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini belirten Dendias, “İlişkilerimizi düzeltmek için bir depreme daha gerek yok. Son olarak şunu ifade etmek istiyorum. Buradaki Yunan vatandaşlarından yaptıkları çalışmalar için gurur duyuyorum. Çavuşoğlu'na ve diğer yetkililere bize gösterdiği misafirperverlik için çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.