Yunanistan'da seçimin galibi Miçotakis, hükümet kurma görevini iade etti

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu'nun hükümet kurma görevini verdiği Yunanistan Başbakanı ve önceki günkü genel seçimlerin galibi Yeni Demokrasi Partisinin lideri Kiryakos Miçotakis'in, verilen görevi iade ettiğini bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kiryakos Miçotakis'in, Sakelaropulu'yu telefonla arayarak verilen hükümet kurma görevini iade ettiği belirtildi.

Yapılan açıklamada, Yunanistan Cumhurbaşkanı'nın seçimde ikinci parti olan Radikal Sol İttifak Lideri Aleksis Çipras'ı kabul ederek hükümet kurma görevini bu kez de kendisine vereceği bildirildi.

Aleksis Çipras ise yayınladığı video mesajında, "Zor zamanlarda sorumluluk alıp mücadeleyi terk etmemeyi öğrendim. Buradayım. Ne şimdi terk ediyorum ne de zor bir mücadelenin ortasında" ifadelerini kullandı. 

Yunanistan'da dün gerçekleşen genel seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre, Yeni Demokrasi, yüzde 40'ın üzerinde oy alarak en yakın rakibi SYRIZA'ya 20 puan fark atmıştı. Ancak Yeni Demokrasi, tek başına iktidara gelebilmesi için gerekli 151 sandalye sayısına ulaşamamıştı.