Arnavutluk Türkiye’den drone satın aldı: Yunanistan’dan uyarı geldi

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, geçtiğimiz günlerde Türkiye’den İHA satın alındığını açıklamıştı. Yunanistan’dan Edi Rama’ya üstü kapalı bir uyarı geldi.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, önceki gün yaptığı açıklamada, ülkesinin Türkiye yapımı Bayraktar TB2 insansız hava aracı (İHA) satın aldığını belirtmişti.

Rama, İHA’ların ulusal güvenliğe tehlike olması durumunda kullanılmaya hazır olacağını söylemişti.

Arnavutluk Başbakanı, Tiran’da Bayrak ile düzenlenen imza törenindeki konuşmasında, “Sayın Cumhurbaşkanı’na, aziz dostumuz, bu ülkenin ve bu milletin kadim dostu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ne kadar teşekkür etsek azdır. Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Avrupa-Atlantik topluluğunun en büyük askeri ittifakı olan NATO’da doğru tarafta yer almaktan ve aynı safta yer almaktan büyük gurur duyuyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Rama ayrıca, “Türkiye Cumhuriyeti ile aramızda çok stratejik bir ortaklık var. Bugün ilişkimiz için çok güzel bir gün” şeklinde konuşmuştu.

Rama’nın bu sözlerinin ardından Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’tan dikkat çekici bir açıklama geldi.

Yunan bakan, “Arnavutluk temel bir karar aldı. Bu karar Avrupa Birliği’ne üye olma kararı. Biz Yunanistan olarak onların buraya ait olduğunu düşünüyoruz. Fakat bunun bazı parametreleri var. Bu parametreler konusunda Arnavutluk karar vermeli ve buna uygun davranmalı” ifadelerini kullandı.

Dendias, “Yunanistan’ın Türkiye ile bir sorunu yok, ya da Türkiye ile iş birliği yapmakta da bir sorun yok. Fakat Türkiye’nin aşırı milliyetçiliğiyle bir sorunu var. Sonuç olarak bu parametreler Avrupa idealine hizmet etmeli” dedi.

Yunan medyası, Dendias’ın açıklamalarının, Arnavutluk Başbakanı’nın açıklamalarına bir yanıt olduğunu ileri sürdü.