Yunan Komutan Andonyadis itiraf etti: Türkiye bölgenin süper gücü

Yunanistan Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Andonis Andonyadis, ülkesinin Ege Denizi’nde sahip olduğu haklara ilişkin halkını bilgisizlikle suçladı. Türkiye’nin Ege Denizi’ndeki hakları dolayısıyla hükümetine ve halkına adeta uyarıda bulunarak, Türkiye’nin her bakımdan bölgesinde bir süper güç olduğunu itiraf etti. Yunanistan Doğu Akdeniz ve Ege’de Türkiye’nin haklarına saygı gösterecek mi? Yunanistan'ın tutumu, komşuluk ilişkilerini nasıl etkiliyor?

Özellikle Doğu Akdeniz’deki tartışmaların gündeme geldiği bu günlerde, 2002-2005 tarihleri arasında Yunanistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yapan 74 yaşındaki Oramiral Andonis Andonyadis, ülkesindeki savunma içerikli haber sitelerinden birine demeç verdi.

Açıklamaları nedeniyle ülkesindeki aşarı milliyetçilerin sık sık eleştirdiği Andonyadis, Yunanistan’ın hava sahası, karasuları, kıta sahanlığı, uçuş bilgi bölgesi gibi tezlerini çürüttü.

Andonyadis demecinde, “Türkiye bölgesel anlamda bir süper güçtür. Türkiye, ABD'den sonra NATO'nun en güçlü silahlı kuvvetlerine sahip. Jeostratejik önemi çok büyük. Mülteciler konusunda da musluk Türkiye'nin elinde. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir ABD Başkanı Trump, bir Rusya lideri Putin ile görüşüyor” değerlendirmesinde bulundu.

YUNAN TEZLERİNİ ÇÜRÜTTÜ

Andonyadis, karasularını 6 mil, hava sahasını da 1930 yılındaki bir kararnameye dayanarak 10 mil kabul eden Yunanistan’ın tezlerini, şu ifadelerle çürüttü:

“Dünyada Yunanistan'dan başka karasuları genişliği ile hava sahası genişliği farklı bir ülke yok. Bu sınırları sadece Türkiye değil, başka ülkeler de tanımıyor. Biz, ‘Türkiye uluslararası hukuku, deniz hukukunu çiğniyor' diyoruz. Oysa hava sahası konusundaki resmi tez deniz hukukuna aykırıdır.”

“Yunanistan'ın, sivil uçakların güvenliğini üstlendiği bölgeye önceden uçuş planı vermeden giren Türk savaş uçakları, Atina FIR (uçuş bilgi bölgesi) hattını çiğnemektedir. Yunan savaş uçakları da Türk savaş uçaklarını püskürterek cevap vermektedir” şeklindeki tezine de Andonyadis, şu şekilde açıklık getiriyor:

"FIR hattı egemenlik bölgesi değildir. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ICAO, askeri uçaklara uçuş planı sunma zorunluğu getirmemektedir. Sadece uçuş planı sunmalarını tavsiye etmektedir. Türk savaş uçakları uçuş planı vermeye mecbur değil."

“Türk savaş uçakları adalar üzerinde alçak uçuşlar gerçekleştirmektedir. Türkiye bu şekilde, adaların Yunan olduğundan şüphe ettiğini göstermek istemektedir. Yunan savaş uçakları da Türk savaş uçaklarını püskürtmektedir” tezine ilişkin de Andonyadis, şu açıklamayı getiriyor:

"Bir savaş uçağının sapması için en az 6 millik alana ihtiyacı vardır. Ege'nin coğrafyası malum. Havada öyle bir kavram yok ama bence bu zararsız geçiştir. Sözgelimi bir Türk savaş uçağı Rodos üzerinde uçmuşsa, bunu Türkiye Rodos'un Yunan adası olduğundan şüphe ediyor şeklinde yorumlamak doğru değil. Türkiye'nin resmi savunma politikasında adalarımızı istila etmek gibi bir hedefi bulunduğunu zannetmiyorum."

EGE’NİN TÜMÜNE SAHİPLENİYOR 

Yunan halkının, Ege'nin tümünün Yunan denizi olduğuna inandığını, zannettiğini kaydeden Andonyadis, şunları kaydetti:

“Dolayısıyla bir Türk savaş gemisi bir adaya 6,5 mil yaklaştı mı ‘Burada ne işi var' diyor. Yunan dış ve savunma politikalarındaki yanlışların önemli bir bölümü ise bilgisizlikten kaynaklanıyor. Türkiye, sadece Ege'nin doğal zenginliğini paylaşmak istiyor.

Türkiye ile müzakere yapmalıyız. Ancak, Türkiye ile eşit şartlarda müzakere masasına oturacağımızı zannediyorsak hiçbir şey başaramayız. Müzakere masasında tüm istediklerimizi kazanacağımıza inanıyorsak yanılıyoruz. Resmi tezlerin hangilerinden feragatta bulunursak, karşılığında neyi alırız, onu tartıp hareket etmeliyiz. Sözgelimi, Türkiye'ye ‘Biz karasularımızı genişletmeyeceğiz' diyerek, karşılığında daha geniş kıta sahanlığı bölgesi isteyebiliriz.”

Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Andonyadis, bir denizci olarak ülkesinin haklarının ne olduğu kadar, Türkiye’nin de Ege Denizi ve kıta sahanlığında ne gibi hakları olduğunun bilincinde.

TÜRKİYE, İYİ KOMŞULUK BEKLİYOR

Avrupa ve ABD’yi arkasına alan Yunanistan ise hem Ege Denizi’nde hem de Doğu Akdeniz bölgesinde Türkiye’nin haklarını hiçe sayan bir politika ile karşımıza çıkıyor.

Türkiye, bugüne kadar Yunanistan’ın Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de hakkı olmadığını iddia etmedi. Sadece, uluslararası anlaşmalara dayanan hakları ölçüsünde Yunanistan’ın hareket etmesi gerektiğini savundu.

Andonyadis tam da bu noktada ülkesinin yönetimi ve halkına bu gerçekleri görmeleri gerektiği konusunda itiraflarda bulundu.

Yunanistan Deniz Kuvvetleri eski Komutanı olarak Andonis Antonyadis, söylediklerini kendisinin görüşü olduğu için değil Türkiye’nin uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan hakları bulunduğunu bildiği için dile getirdi.

Yunanistan ve halkının da bu gerçekleri görerek, tarihsel yakınlıkları dolayısıyla “iyi bir komşu” olarak Türkiye ile ilişkilerini sürdürmesinde fayda var.