Yüksek Hızlı Tren bilet fiyatları zamlanacak mı?

Koronavirüs salgını nedeni ile ara verilen Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferleri başlıyor. Süreçte en çok merak edilenlerden biri de YHT bilet fiyatları için zam olup olmayacağı yönündeydi. Konu hakkında açıklama en yetkili isimler arasında yer alan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yapıldı. Hızlı tren seferleri ne zaman başlıyor, hızlı tren bilet fiyatları zamlanacak mı, hızlı tren fiyat zammı var mı, YHT zamları olacak mı? Soruların yanıtları haberimizde...

Türkiye adım adım Covid-19 salgını sonrası yeni normale geçiş yapmaya devam ederken bu adımlardan biri de ara verilen Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerinin başlatılması oldu. 

YHT HATLARI YÜZDE 50 KAPASİTE İLE ÇALIŞACAK, HIZLI TREN BİLET FİYATLARI ZAMLANACAK MI?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Yüksek Hızlı Tren YHT seferleri için korana virüs salgını nedeni ile yüzde 50 kapasite ile hizmet vereceklerini duyurmuştu. Yaşanan bu kapasite düzenlemesi sonrasında vatandaş bilet fiyatlarına zam var mı sorusuna yanıt aramaya başlamıştı.

Merak edilen soruya Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yanıt verdi.  Bakan Karaismailoğlu yapmış olduğu açıklamasında "Trenlerimiz yüzde 50 kapasiteyle çalışıyor, diye bilet ücretlerinde artış söz konusu değildir" diyerek zam iddialarını reddetti.  Bu nedenle YHT bilet fiyatları eskiden olduğu gibi aynı fiyatlarla satılmaya devam edecek.  İstanbul - Ankara YHT Hızlı Tren Bilet Fiyatı Ücreti standart bilet tarifesinde 70 lira olarak ücretlendirilirken, esnek bilet fiyatı 84 lira, Business standart bilet fiyatı 101,50 lira ve Business esnek bilet fiyatı ise 122 lira olarak uygulanacak. Bu fiyatlar üzerinden yaş grupları ve öğretmen indirimi gibi ekstra indirimler de yapılıyor.