2021'in son çeyreğinde Çin yuanı yükselişe geçti

Dünyanın en büyük ihracatçısı Çin, aynı zamanda ikinci büyük ekonomi konumunda. Pandemi sürecinde de ekonomik dengelerini korumayı başaran Çin yuanı yılın dördüncü çeyreğinde değer kazanmaya devam etti.

Kuveyt Dinarı, Bahreyn Dinarı, Umman Riyali ve Ürdün Dinarı ile birlikte İngiliz Strelini dünyanın en değerli para birimleri listesinde ilk beşi oluşturuyor. 

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin, pandemi ekonomisini ve tedarik zincirini kısa sürede bertaraf eden ülkelerin de başında geliyor. 

Fed faiz artırmaya hazırlanırken yuan ABD doları karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Çin'in para birimi 2021 yılında yüzde 8'den fazla değer kazandı. 

Geçtiğimiz üç yılın en yüksek seviyesine ulaşan yuan, 2015 yılında belirlenen rekorun yazlnıca yüzde 0.26 gerisinde. Offshore oranı şu anda dolar başına 6.34 yuandan işlem görüyor. Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşan offshore işlemleri, yatırımcıların da ülkeye yatırımlarını güçlendiriyor. 

Ohio merkezli bir sermaye piyasaları ticaret firması olan Bannockburn Global Forex'in Genel Müdürü Marc Chandler, dünya yeni yıla hazırlanırken bu yılki kazançlarını "dünyanın en iyisi" olarak nitelendirdi. 

Yuanın 2022 yılında da dolar karşısında 6.3 değer kazanması bekleniyor.