Youtube ABD seçimlerinde reklam mı yapacak?

Youtube yeni yayınladığı bir açıklama ile 2020 ABD başkanlık seçimleri ile ilgili politik reklamları yayınlayacağını duyurdu.

Politik reklamlardan uzak durma misyonuyla bilinen popüler video platformu Youtube, 2020 yılının Kasım ayında yapılacak olan ABD başkanlık seçimleri için verilecek politik reklamların yayınlanmasına izin vereceğini duyurdu.

ABD'nin son zamanlardaki en önde gelen gündemlerinden birisi de 2020’de yapılacak olan başkanlık seçimleri diyebiliriz. Adayların bir numaralı propaganda araçları ise “internet reklamları” olacak. Buna paralel olarak popüler video platformu Youtube da, yaptığı bir açıklama ile politik reklamları yayınlayacağını açıkladı.

Bu reklamlardan karlı çıkacak şirketin Google olduğu ise ortada. Şirketin açıklamasında Ohio ve Güney Carolina gibi erken oylamanın yapılacağı eyaletler de dahil olmak üzere, politikacıların platformda reklam satın alabilmelerine izin verecek. Wall Street Journal'ın raporunda ise Youtube'un sadece bu reklam modelinde kullanılmak üzere bir araç sunacağı ve 15 Kasım tarihinden itibaren de politik reklamları almaya başlayacağı belirtiliyor.

YouTube’un sahibi Google'ın, Başkan Trump ve Demokrat Parti adaylarının verecekleri reklamlardan milyarlarca dolar gelir elde etmesi beklenmekte. Özellikle platformda yer alan en iyi reklam noktalarına erişebilmek, politikacılar arasında bir yarışa neden olacak ve bundan en kârlı çıkacak taraf ise Google diyebiliriz. Şirket kısa süre önce Youtube'un TV uygulamasını kullanan kişiler için de yeni bir reklam modelini tanıtmıştı. Bu modelin de tercihler arasında ilk sırada olması bekleniyor.