Güney Kore'nin yeni Cumhurbaşkanı Yoon Suk Yeol'den Kuzey Kore'ye zeytin dalı

Güney Kore'nin yeni cumhurbaşkanı Yoon Suk Yeol, yemin ederek göreve başladı. Yemin töreninin ardından bir konuşma yapan Yeol'un gündeminde nükleer silahlar ve Kuzey Kore vardı.

Güney Kore'nin yeni Cumhurbaşkanı Yoon Suk Yeol,  Moon Jae-in'in ardından yemin ederek resmi görevine başladı. Yemin töreninin ardından bir konuşma gerçekleştiren Yeol, Covid-19 salgını, iklim değişikliği, bir dizi ekonomik ve sosyal soruna işaret ederek, "Bugün birden fazla krizle karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı. 

Parlamento önünde konuşan Yeol, Kuzey Kore'nin nükleer silah programını bölgeye "tehdit" olarak nitelendirdi. İki Kore arasında diyalog ve barışçıl çözümün kapısının açık olduğuna vurgu yapan Yeol, bölgede güvenliğin sağlanması durumunda Kuzey Kore'deki yaşamı iyileştirmeye yardımcı olmak istediğini de sözlerine ekledi.

Yeol Kuzey Kore'ye verebilecekleri ekonomik desteğe dair, "Kuzey Kore gerçekten nükleer silahlardan arınmayı tamamlamak için bir sürece girerse, Kuzey Kore'nin ekonomisini büyük ölçüde güçlendirecek ve halkının yaşamını iyileştirecek cüretkar bir plan sunmak için uluslararası toplumla birlikte çalışmaya hazırız" dedi.

Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılmasına ilişkin "Kore Yarımadası ve ötesine kalıcı barış ve refah getirmeye büyük katkı sağlayacaktır" ifadelerini kullanan Yeol, Kuzey Kore "tam ve doğrulanabilir nükleer silahlardan arındırma için aktif çaba gösterene" kadar yaptırımları hafifletmeme veya bir barış anlaşması hazırlamama sözü vermişti.