Yoksul bölgelerde gençler silah şiddetiyle karşı karşıya

ABD’de yoksulluk ve silahlı şiddet arasındaki bağlantı üzerine yapılan yeni bir araştırma, yüksek yoksulluk bölgelerinde yaşayan gençlerin, daha zengin bölgelerde yaşayan akranlarına göre silahlı silahlı şiddetten ölme ihtimalinin çok daha yüksek olduğunu gösterdi.

Pazartesi günü JAMA Pediatri’de yayınlanan bir çalışma, silahlı şiddetin düşük gelirli bölgelerde yaşayan gençleri orantısız bir şekilde etkilediğini ve bu bölgelerdeki yoksulluk oranının artmasıyla ateşli silahlardan ölme riskinin arttığını ortaya koydu.

ABD’de yapılan çalışmada, 2007’den 2016’ya kadar 5 ila 24 yaş arasındaki gençler arasında meydana gelen 67 binden fazla ateşli silahla ilgili ölümün yüzde 62’sinin yoksulluk sınırının altındaki bölgelerde yaşayan sakinler arasında olduğunu gösterdi.

Gençler arasındaki yıllık ateşli silahlarla ilgili ölüm oranı 2007’de her 100 bin sakin için 8,5’ten 2016’da 9,2’ye yükseldi.

Silahla bağlantılı ölümlerin oranının, yoksulluğun düşük olduğu bölgelere kıyasla yoksulluğun en yoğun olduğu bölgelerdeki gençlerde dört kat daha fazla olduğu tespit edildi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre ateşli silahlar, 2019 yılında 15 ila 24 yaş arasındaki gençler arasında ikinci en fazla görülen ölüm nedeniydi.

New York’ta Silahlı Şiddeti Önleme Merkezi Direktörü Dr. Chethan Sathya, söz konusu çalışmanın, yoksulluk ve silahlı şiddet arasındaki bağlantısı ve bunun belirli topluluklar üzerindeki orantısız etkisi hakkında yıllardır bilinenleri yinelediğini söyledi. Sathya, “İster yoksulluk ister sosyal eşitsizlik veya silahlı şiddet hakkında konuşuyor olun, bunlar birbiriyle bağlantılı. Birini çözmeden diğerini çözemezsiniz” dedi.