'Yoksul ülkelerde 10 kişiden sadece biri aşılanabilecek'

Koronavirüs aşısı ihtiyacının kat be kat fazlasını sipariş eden ülkeler nedeniyle az gelişmiş toplumların aşıya ulaşması, en iyi ihtimalle 2022’yi bulabilir. Bu durumun “hak ihlali” olduğu yorumları güçleniyor.

Halkların Aşı İttifakı adlı oluşum, varlıklı ülkelerin Covid aşısını stoklamaya başladığını ve bu yüzden en yoksul ülkelerin aşılamada güvenli bir düzeye ulaşamayacağını söylüyor.

Aşı İttifakı'na göre 70'e yakın düşük gelirli ülkede bu yüzden nüfusun ancak onda biri aşılanabilecek. Üstelik bu öngörü, önde gelen ucuz aşı projelerinden Oxford-AstraZeneca'nın, ürettiği aşıların yüzde 64'ünü gelişmekte olan ülkelere vereceği sözünü de hesaba katıyor.

British Medical Journal dergisinde sonuçları yayımlanan bir araştırmaya göre dünya nüfusunun en az beşte birinin 2022 yılına kadar koronavirüs aşısına erişimi olmayacak. Zengin ülkelerin 2021 için öngörülen potansiyel aşı dozlarının yarısından fazlasını rezerve ettiğine dikkat çekilen araştırmada, bu ülkelerin dünya nüfusunun sadece yüzde 14'ünü oluşturduğu kaydedildi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının sona ermesi için gözler etkili ve güvenli aşı çalışmalarına çevrilirken, Pfizer/BioNTech, Moderna, Oxford/AstraZeneca, Novavax, Sanofi- GSK ve Sinovac gibi aşılar öne çıkıyor.

Farklı ülkeler tarafından aylar öncesinden milyonlarca dozluk anlaşmalar yapılırken, yoksul ülkelerin aşıyı nasıl temin edeceği belirsizliğini koruyor.

Zengin ülkelerin aşı stoku hamlesi nedeniyle az gelişmiş ülkelerin 2022’ye kadar aşısız kalma ihtimali gündemde.

Zira 2021 yılının sonuna kadar kadar potansiyel aşıların toplam 7,4 milyar dozu, gelişmiş ülkeler tarafından şimdiden satın alınmış durumda.

Aşıların iki doz uygulandığı göz önünde bulundurulduğunda, hiçbir sorun çıkmadığı varsayılsa bile bir yıl içinde en fazla 3,7 milyar kişinin aşılanması bekleniyor.

7,9 milyarlık dünya nüfusuna kıyasla bu sayı, yetersiz kalıyor.

JOHNS HOPKİNS ÜNİVERSİTESİ: 2022'YE KADAR DÜNYA NÜFUSUNUN YÜZDE 20'Sİ AŞIYA ULAŞABİLECEK

Johns Hopkins Üniversitesi’nin araştırmasına göre, toplam üretilecek dozun yüzde 51’i zengin ülkeler tarafından satın alındığından, 2022 yılında kadar dünya nüfusunun ancak yüzde 20’si aşıya ulaşabiliyor.

KANADA'DA KİŞİ BAŞINA 4 DOZ

Araştırmada zengin ülkelerden Kanada'nın kişi başına dört dozu güvenceye aldığı, ABD'nin her vatandaşı aşılamaya yetecek miktarda rezerv yaptığı, diğer zengin ülkelerin de tüm nüfusa yetecek aşı dozlarını garantilediği belirtildi.

YOKSUL ÜLKELERDEKİ MİLYARLARCA KİŞİYE AŞI 2024 YILINA KADAR ULAŞMAYABİLİR

Londra merkezli haber ajansı Reuters’ın ulaştığı iç yazışmalara göre ise Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yoksul ülkelerde Kovid-19 aşılaması için oluşturulan küresel yapılanma COVAX'ın başarısız olma ihtimali çok yüksek. Ajansa göre bazı sorunlar giderilmediği takdirde, 2024 yılına kadar milyarlarca insanın aşılanmamış olabileceği belirtiliyor.

TÜM DÜNYANIN 2024'ÜN SONUNA KADAR AŞILANMASI BEKLENİYOR

Dünya nüfusunun yüzde 14’ünü (altıda bir nüfusu) oluşturan gelişmiş ülkelerin, Kovid-19 aşılarının yüzde 53’üne el koyduğunu belirten Prof. Dr. Başer, tüm dünyayı aşılamanın 4 yılı bulabileceğini dile getirdi. 

Başer, "COVAX sistemi, istenilen başarıyı elde edemiyor ve tüm dünyanın aşılanmasının 2024’ün son dönemlerine denk geleceği ifade ediliyor" diye konuştu.