Yoksul ülkeler, iklim değişikliği için tazminat istemeye hazırlanıyor

Dünya genelinde iklim değişikliğinin izleri artmaya devam ederken, dünyanın en yoksul ülkeleri "iklim değişikliği tazminatı" istemeye hazırlanıyor.

Son olarak Pakistan'da haziran ayının son günlerinden bu yana devam eden sel felaketi, iklim krizindeki artışı ve acil eylem planlarının geliştirilmesi gerekliliğini bir kez daha gözler önüne serdi. 

113

Senegal'in başkenti Dakar'da En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) birliğinden 46'dan fazla bakan ve uzman katıldığı 18. Afrika Çevre Bakanları Konferansı'nda bir ilk yaşandı.

213

Toplantıda konuşan Senegal Çevre Bakanı Abdou Karim Sall, dünya genelindeki ikim değişikliğinin en fazl yoksul ülkeleri etkilediğine vurgu yaparak, "Seller, kıyı erozyonları, mevsim dışı yağışlar gibi doğa olayları giderek artıyor. Özellikle en az gelişmiş ülkeler için bu kaybı karşılayacak bir fonun kurulması zorunlu hale geldi" ifadelerini kullandı. 

EAGÜ Çevre Bakanları, 6-18 Kasım'da Mısır'ın Şarm El-Şeyh kentinde düzenlenecek olan 27. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'nda (COP27) iklim değişikliğinin neden olduğu hasara ilişkin bir fon oluşturulması için ısrarcı olacaklarını kaydetti. 

413