Yerli ve milli yapay zeka ''T-ona'' tanıtıldı

Teknoloji dünyasında büyük yankı uyandıran yepyeni bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Akıllı Teknolojiler ve Dijital Dönüşüm etkinliğinde, yerli ve milli yapay zeka olarak geliştirilen ''T-ona'' algoritması tanıtıldı.

Akıllı Teknolojiler ve Dijital Dönüşüm etkinliği, Smart Future World Expo’da yepyeni bir yapay zeka teknolojisi tanıtıldı. Geride bıraktığımız 30-31 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen teknoloji etkinliğinde yerli ve milli yapay zeka müjdesi verildi. 2013 yılında kurulan yerli bir teknoloji şirketi, matematik, fizik, kimya, elektronik ve yazılım alanlarında mühendislik projeleri geliştirmek için eğitilmiş bir yapay zeka algoritması geliştirdi.

Bugüne dek nesnelerin interneti olarak bilinen IoT, Endüstri 4.0 ve bulut sistemleri gibi geleceğin başlıca teknolojilerinin yapı taşlarını oluşturan kablosuz veri aktarımı, verilerin sıkıştırılması ve saklanması alanlarında birçok ürüne imza atan teknoloji şirketi, ihtiyaç duyduğu bütün devre tasarımlarını ve yazılımlarını geliştirdikleri yapay zeka mühendisi t-ona ile tasarladığını belirtiyor.

T-ona nedir?

Teknoloji ilgililerinin ve yazılım mühendislerinin yakından takip ettiği yapay zeka teknolojisi birçok alanda kullanılabiliyor. Yerli ve milli olarak geliştirilmiş t-ona, donanım ve yazılımların hazırlanmasında insan etkisini en aza indirerek çok sayıda yeni yazılım ve donanımı oldukça kısa bir zaman diliminde hatasız olarak tasarlamayı sağlıyor.

Tasarım mühendisi olarak bilinen bu yapay zeka algoritması, Dünya’da CNNs (Convolutional Neural Network), RNNs (Recurrent Neural Networks), veya RL (Reinforcement Learning) gibi programlama yöntemlerinden hiçbirini kullanmıyor. Bu sebeple tüm ticari yazılımlar da dahil olmak üzere, dünyadaki en gelişmiş tasarım ve yazılım programı olarak biliniyor.

T-ona, aynı zamanda baskı devre şemasını tasarlayan, bir elektronik devredeki tüm gömülü yazılımları kendiliğinden yazabilen, aylarca sürecek projeleri birkaç saat içerisinde oluşturabilen bir algoritma.