Yerli ve milli Twitter mı geliyor?

İktidarın Twitter ve Facebook gibi milyonlarca kullanıcısı olan sosyal medya şirketlerine, bir dizi yükümlülük ve yaptırım öngören yasa teklifine dair görüşmeler sürerken Türkiye'de 'yerli ve milli sosyal medya uygulamaları' için de çalışmaların devam ettiği iddiaları var. Bu iddialar gerçeği yansıtıyor mu? Türkiye yerli Twitter için hazırlık mı yapıyor?

 Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) hazırladığı 11 maddelik sosyal medya düzenlemesini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunmuştu. Ak Parti, yasa teklifi ile suç unsuru içeren  hakaret, özel yaşamın gizliliğinin ihlali, küfür gibi sakıncalı içerikler nedeniyle yaşanan "muhataplık sorununun" aşılması gerekçesine dayandırırken, muhalefet, yeni bir sansür kapısının açılacağı görüşünde. Hatta, bazı sosyal medya kuruluşlarının, kendi ilkelerine uymadığı için Türkiye'den "çekilebileceği" endişesi dile getiriliyor.

Muhalefet ve kamuoyu sosyal medya erişimine kısıtlama getirilmesini öngören yasa teklifini eleştirirken euronews, Türkiye’nin yerli ve milli bir sosyal paylaşım platformu için hazırlık yaptığını öne sürdü. Euronews’de yer alan bilgilere göre ilk önemli girişim Türk Telekom çatısı altında yerli bir Twitter uygulaması olacak. 

Bununla birlikte söz konusu uygulama Türk girişimciler tarafından oluşturulmuş olan ancak hizmet sağlayıcısı tarafından faturalarını ödemediği gerekçesiyle 2019'da kapatılan 'Yazbee' platformu kullanılarak hayata geçirilecek.

YERLİ VE MİLLİ SOSYAL PAYLAŞIM PLATFORMU

Uzmanlar Yazbee'nin PTT Messenger uygulaması gibi hazır yazılım olarak tercih edildiğini ve şu günlerde alt yapı testlerinin gerçekleştirildiğini, lansmanının ise temmuz ayı sonunda gerçekleşmesinin beklendiğini aktardı.

Öte yandan Türk Telekom'un uygulamanın teknik tarafında Türk bilişim sektörünün eski kuruluşlarından Gantek firması ile çalıştığı ve yazbee.com üzerinden kayıtların şimdiden başladığı aktarıldı. Sitenin giriş sayfasında "Sizi yeniden görmek için sabırsızlanıyoruz" mesajı yer alıyor. Bununla birlikte, Twitter'da 200 bin kullanıcıya ulaşmış olan yazbee'nin geri dönüşüne ilişkin anonim hesaplardan mesajlar dikkat çekiyor.

Platformun kurucu ortaklarından Arif Ünver daha önce Aydınlık ve Anadolu Ajansı'na verdiği demeçlerde, "bu olayın basit bir ticaret girişimi olmadığını ve ülke menfaatlerini ilgilendirdiğini" belirtmişti.

Türk Telekom yetkilileri ise "Sosyal medya platformu projesine dair iddiaların gerçeği yansıtmadığını" ifade etti.