Atmaca füzesi dengeleri değiştirecek

Roketsan tarafından geliştirilen Atmaca gemi savar füzesi, TSK envanterinde kullanılan yabancı muadili Harpoon füzesinin yerini alması planlanıyor. 2009’da başlanan projede bugün gelinen nokta ise seri üretim. Deniz kuvvetlerinde bulunan araçlarda kullanılması planlanan Atmaca füzesinin stratejik önemini sizler için derledik. Detaylar haberimizde…

ATMACA Gemi savar Füze Sistemi, Türk Deniz Kuvvetlerinin gemiden gemiye seyir füzesi ihtiyacının milli olarak karşılanması amacıyla, Roketsan ana yükleniciliğinde, ASELSAN ve ARMERKOM alt yükleniciliğinde geliştirilmiştir. Her türlü hava şartında kullanılabilen modern bir güdümlü mermi olan ATMACA, karşı tedbirlere dayanıklılığı; hedef güncelleme, yeniden saldırı ve görev iptal yetenekleri ve ileri görev planlama sistemi (3D routing) sayesinde, sabit ve hareketli hedeflere karşı etkili olabilmektedir.

110

KARASULARIMIZDA DENGELER DEĞİŞİYOR!

Küresel Konumlandırma Sistemi, Ataletsel Ölçüm Birimi, Barometrik Altimetre ve Radar Altimetre alt sistemlerini kullanarak hedefine doğru yol alan ATMACA, hedefini yüksek doğrulukla bulabilmek için aktif radar arayıcısını kullanmaktadır. 220 km’nin üzerinde bir menzile sahip olan güdümlü mermi, görüş hattının ötesindeki hedefler için de büyük bir tehdit oluşturmaktadır. ATMACA’nın; hedef güncelleme, yeniden saldırı ve görev iptal kabiliyetlerinin ardında ise sahip olduğu gelişmiş ve modern veri linki yer almaktadır. En verimli görev profilini sunabilen sistemde; hedefe zamanlama, hedefi vurma ve hedefi ateş altına alma operasyonel modları mevcuttur.

210

EGE’DE ÜSTÜNLÜK SAĞLAR!

Savunma sanayi ve strateji uzmanları, Atmaca’nın Türkiye için son derece önemli bir ürün olduğunu belirterek, söz konusu füzenin envantere girdikten sonra Ege ve Akdeniz’de yeni bir sayfa açılacağının altını çizdiler. Mevcut durumda Türkiye ve Yunanistan’ın NATO üyesi iki ülke olarak benzer sistemlere sahip olduğunu hatırlatan uzmanlar Hatta iki ülkenin neredeyse tıpatıp aynı olan fırkateynleri mevcut. Aynı şey, gemilerin başka bir gemiyi vurmak amacıyla kullandıkları gemisavar füzeler için de geçerli” dediler. Atmaca füzesi ile bu benzerliğin son bulabileceğine dikkat çektiler.

ATMACA’NIN YERİNİ ALDIĞI FÜZE: HARPOON

ATMACA ile HARPOON gemi savar füze sistemini değerlendiren savunma sanayi araştırmacısı Anıl Şahin, Ankara ve Atina’nın halihazırda ağırlıklı olarak Harpoon gemisavar füzelerini kullandığı bilgisini paylaşarak, şöyle devam etti: “Bu füze, 124 kilometre menzilli. Bazı yerlerde 140 kilometre olarak da geçiyor ancak ABD Donanması 124 kilometre diyor. Bu ne demek? Türk ve Yunan donanmalarına ait iki gemi karşı karşıya gelsin, butona ilk kim basarsa füzeyi o ateşler ve karşıdaki gemiyi vurur demek diyerek Atmaca gemi savar füze sistemi ile bölgesel üstünlüğün elde edilebileceğinin altını çizdi.

410