Türkiye-Ukrayna ilişkileri pozitif yönde ilerliyor

Son yıllarda askeri ilişkilerini geçmişe oranla çok daha iyi bir seviyeye taşıyan Türkiye ve Ukrayna arasında gerçekleşen Hawk23 muadili S-125 hava savunma sistemi füze satışından sonra Ukrayna, uzay, insansız hava araçları ve türbin motorları geliştirilmesin konusunda ortaklık yapmak istediğini ilan etti…

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı Türkiye ziyareti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından iki ülke arasında imzalanan ‘Savunma Sanayii Projeleri Kapsamında Niyet Beyanı’ sektörde heyecan yarattı. Kiev yönetiminin açıkladığına göre; söz konusu niyet beyanında Türkiye ile Ukrayna’nın savaş gemileri, İHA’lar ve her tipteki türbin motorlarının inşası için ortak projeler başlatma ve uygulamaya dair adımlar yer alıyor. 

110

Ukrayna’nın havacılık konusunda yüz yıla yakın bir tecrübeye sahip olmasından dolayı ortak yürütülecek bir projede Türkiye’nin de yararına olacağına dikkat çeken havacılık uzmanları, çok sayıda Rus nakliye uçağı ve askeri helikopteri Ukrayna motoru ile uçuyor. Ukrayna havacılık endüstrisi sadece platform motoru değil, seyir füzelerinin motorunu ürettiğine dikkat çekmekteler. 

210

SİHA MOTORU VE T-625 HELİKOPTERİNDE İŞ BİRLİĞİ GERÇEKLEŞECEK

Şu an için T-625 Gökbey’in TS-1400 motoru gibi platform motorlarında Ukrayna ile iş birliği yapılmakta. Askeri uzmanlar “Gelecekte seyir füzesi motorları yani turbojet motorlarda da iş birliği olacak. Özellikle Atmaca ve SOM füzesi ve motorunu üretmeyi başaran Türkiye’nin çok daha büyük bir seyir füzesi ve Amerikan Tomahawk füzesinin muadili olacak olan Gezgin milli uzun menzilli seyir füzesinin motoru konusunda Kiev ile adım atacağını öngörmekteler. Savaş gemileri ve motorları ile diğer sistemlerde de çeşitli ortaklıklar yapılacağı bilinmekte.

TÜRK SİHA’LARI RUSLARA KARŞI!

Savunma sanayi uzmanlarına göre, Ukrayna’nın Türk SİHA’larının peşinde olmasının ana nedeni; Ukrayna Donbass bölgesindeki Rus tanklarına karşı kullanmayı planlıyor. Bayraktar TB2, Roketsan tarafından geliştirilen MAM-L mühimmatını kullanıyor ve bu mühimmat, Anti-Tank Güdümlü Füze Sistemi üzerinden geliştirildi. Yani, temeli safkan bir anti-tank füzesine dayanıyor ve bu yüzden zırhlı hedeflere karşı oldukça etkili. Türkiye bu alanda Ukrayna’nın elini son derece güçlü kılabilir şeklinde değerlendiriyorlar.

410