TURKOVAC nedir? TURKOVAC ne zaman kullanılacak?

Türkiye tarafından üretilen koronavirüs aşısının Faz-3 uygulaması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da canlı yayında katılımıyla gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de üretilen koronavirüs (Covid-19) aşısının Faz-3 uygulamasına canlı konferans yolu ile katıldı.

Gönüllüler ile yürütülen aşı çalışması, Ankara Şehir Hastanesi'nde başladı. Yapılan törene Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile birlikte Erciyes Üniversitesi klinik yetkilileri de katıldı.

Yerli koronavirüs (Covid-19) aşısının adını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "TURKOVAC" olarak açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, öncelikli olarak Türkiye'de uygulanacak olan TURKOVAC aşısının aynı zamanda tüm insanlığın hizmetine sunulacağını vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan önümüzdeki haftalarda aşılama yaşının 18'e ineceğinin müjdesini vererek, "Vatandaşlarımızın aşı olarak kendilerini ve yakınlarını koruma sorumluluğunu yerine getirmeye davet ediyorum" dedi. 

Programda, aşının isminin seçimine dair Erdoğan, "Bu konuda benim şahsen gönlümden geçen şu olabilir; hem ülkemizin tamamında dil noktasında kolaylık açısından; TURKOVAC" ifadelerini kullandı.