Üçüncü doz aşılar yerli aşı ile yapılabilir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, verdiği bir röportajda aşı çalışmalarındaki son durumu anlattı. Yerli aşının yıl sonunda kullanıma geçeceğini belirten Koca, üçüncü doz aşının yerli aşı ile yapılabileceğini söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Yeni Şafak gazetesine verdiği röportajda, koronavirüs aşılarına dair merak edilen soruları yanıtladı. Aşı çalışmalarındaki son durum hakkında bilgi veren Koca, birden fazla yerli aşının yıl sonunda kullanıma hazır olacağının müjdesini verdi.

Bakan Koca, ikinci doz aşıdan altı ay sonra yapılması tavsiye edilen ve hatırlatma dozu olarak da bilinen üçüncü doz aşıların, yerli aşılar ile yapılabileceğini ifade etti.

240 MİLYON AŞI SİPARİŞİ

Türkiye’nin aşı tedariki ile ilgili bilgi veren Koca, nüfusun üç katı kadar koronavirüs aşısının sipariş verildiğini belirtti. Sağlık Bakanı, 100 milyon Çin, 50 milyon Sputnik ve 90 milyonu da BioNTtech olmak üzere toplamda 240 milyon aşı tedarik edileceğini söyledi.

Sputnik aşısının tedarikinin birkaç hafta içinde belli olacağını belirten Koca, Türkiye nüfusunun üç katı kadar aşı dozunun sözleşmesinin yapıldığını ifade etti.

Sinovac aşısının etkinliği konusundaki soruları yanıtlayan Sağlık Bakanı, bağımsız sağlık kuruluşları tarafından bu oranın yüzde 83 olarak ölçüldüğünü söyledi. Öte yandan, 2-3 hafta içerisinde milyonlarca vatandaşa uygulanan aşının sonuçlarının açıklanacağını belirtti.