Yer çekiminin olmadığı iddia edilen yol Ummanlı sürücüleri şaşırtıyor

Umman'ın Marbat kentinin Akabetu Haşir bölgesinde bulunan ve yer çekiminin olmadığı iddia edilen yol turistlerin rotasına eklendi.

Umman'da, halk tarafından "yer çekiminin olmadığı yol" olarak tanınan 200 metrelik yol, yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmeye başlandı. Dağlık bir bölge olmasına rağmen kontak kapatarak yokuş tırmanabilen sürücüler farklı bir deneyim yaşıyor. 

Güzergahtan geçen otomobiller, saatte 35 km hız ile yokuşu tırmanabiliyor. Aracın büyüklüğü ve ağırlığına göre de hızının arttığı belirtiliyor.

Ayrıca, bölgeye 200 metre mesafeden dökülen bir bardak su da yukarı doğru hareket ediyor. Dünyanın hiç bir yerinde görülmeyen olay ziyaretçilerde büyük şaşkınlık yaratıyor. 

AA'da yer alan habere göre, Umman Turizm Bakanlığı, bölgeyi turizme kazandırmak için çalışmalar yapıyor. 

Suudi Arabistan, Çin, Türkiye ve ABD'de de benzer deneyimlerin yaşanabildiği bölgeler, halk tarafından "yer çekiminin olmadığı" nitelendirmesi ile farklı hikayelerde anılıyor.

Bilim insanlarının bazıları buralarda yer çekiminin olmadığını ifade ederken bazıları ise durumun sadece göz yanılsaması olduğunu ifade ediyor.